Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Baharda göz hastalıklarına dikkat

MedicalPark Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü Op. Dr. İ. Özgür Şanlı, bahar aylarında artan alerjik göz rahatsızlıklarına dikkat çekti.

Baharda göz hastalıklarına dikkat

Havada uçuşan yabancı cisimlerin gözleri tehdit ettiği bu dönemde gözlerde yanma, kızarıklık, sulanma, kaşıntı gibi belirtilerin ortaya çıktığını söyleyen Şanlı, "Alerjik konjonktivite denilen bu hastalık çocukları, gençleri ve özellikle de erkekleri tehdit ediyor. Alerjik rahatsızlıklar ihmal edilirse kalıcı görme bozukluklarına yol açabilir" diyerek, bu hastalık hakkında merak edilenleri açıkladı.
Bahar mevsiminin gelmesiyle ağaçların, çiçeklerin ve otların polenlerinin sebep olduğu gözlerimizde kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ışığa karşı hassasiyet, yanma ve batma gibi şikayetlere sebebiyet veren alerjik konjonktivitelerin toplumda sık görülen hastalık olduğunu anlatan Şanlı, insanların yaklaşık yüzde 15'inde alerjinin bir veya birkaç çeşidinin görüldüğünü belirtti.
Çevreyle direkt temas sebebiyle gözün alerjik hastalıklara daha sık meyil gösterdiğini vurgulayan Şanlı, "Test olarak alerjen maddenin bulunması, gözyaşında ve kanda bazı maddelere bakılması yardımcı olsa da, en fazla bilgi muayeneden elde edilir. Alerjinin tedavisindeki en önemli husus, alerjen madde tespit edilebiliyorsa mümkün oldukça bundan kaçınmaktır. Şikayetlerin giderilmesi açısından soğuk tatbiki ve suni gözyaşı ilaçları faydalı olabilir" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!