Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bağlanma türleri nelerdir? (ÖZEL HABER)

Çocuklukta ebeveynlerimizle kurduğumuz bağların, yetişkinlikte yaşadığımız ilişkide kurduğumuz bağlara yön verdiğini biliyor muydunuz? Özel Anadolu Hastanesi'nden Uzman Psikolog Rüveyda Bayramoğlu, bağlanma türlerini anlattı ve "İlişkilerimiz içinde genelde kendimizi kaygı içinde buluyorsak ya da sağlıksız olmasına rağmen o ilişkiye takılı kalıyorsak bunun nedeni bağlanma türlerimiz olabilir" dedi.

Bağlanma türleri nelerdir? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Yetişkinlikte ikili ilişkilerde yaşadığımız bazı sorunlar aslında ebeveynlerimizle olan ilişkimizin bizi yanlış bağlanma türlerine itmesinden kaynaklanıyor. Ancak kişi bağlanma stilinde bir olumsuzluk olduğunu fark ederse bu türü değiştirmek adına destek alarak daha sağlıklı bağlar kurup, huzurlu ilişkiler sürdürebiliyor.

"İLİŞKİ İÇİNDE KAYGILIYSAK YA DA SAĞLIKSIZ İLİŞKİYE TAKILIP KALDIYSAK SEBEBİ BAĞLANMA STİLİMİZ OLABİLİR"

"İnsan sosyal bir varlıktır ve ilişkilerimizi devam ettirmek adına bağ kurmak sağlıklı bir ihtiyaçtır" diyen Özel Anadolu Hastanesi'nden Uzman Psikolog Rüveyda Bayramoğlu, "İlişkilerimiz içinde genelde kendimizi kaygı içinde buluyorsak ya da sağlıksız olmasına rağmen o ilişkiye takılı kalıyorsak bunun nedeni bağlanma türlerimiz olabilir. Bağlanma türlerini anlamak sadece ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki hakkında bilgi vermeyecek, aynı amanda ileriki dönemde yani yetişkinlikte, ilişkilerimizdeki problemlerin kaynağını da anlamamıza yardımcı olacaktır. Eğer güvenli bağlanma duygularımız sağlıklı bir şekilde gelişiyorsa gelecekteki dönemde partnerimize güvenimiz de doğru oranda artacaktır. Bunun tam aksi durumlarda ise güvenlik ihtiyaçlarımız, inançlarımız baltalanacak ve sağlıksız bağlanma şekilleri geliştirmemize neden olacaktır" şeklinde konuştu.

GÜVENLİ BAĞLANMA NEDİR?

"Bağlanma türlerinden güvenli bağlanma, kaygılı bağlanma ve kaçınmalı bağlanma türleri karşımıza çıkan en önemli bağlanma türleridir" diyen Bayramoğlu güvenli bağlanma türünü şöyle açıkladı: "Güvenli bağlanma, anne ve çocuk arasındaki bağın ihtiyaçlarının karşılanmasının tutarlı bir şekilde gelişmesinden kaynaklıdır. Örneğin anne çocuğun fiziksel ihtiyaçlarının yanında güvenlik sevgi ihtiyaçlarını da tutarlı birşekilde karşılar korktuğu ve endişelendiği zaman çocuğu sakinleştirirse çocuk olduğu anı ve geleceğindeki dünyayı daha emniyetli bir yer olarak yorumlayacaktır. Dolayısıyla da güvenli bağlanma stiline sahip olan bir yetişkin olarak ilişkilerinin daha uzun, daha samimi biçimde yaşayacaktır ve duygularını ifade etmekten asla kaçınmayacaktır."

SÜREKLİ TERK EDİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNÜYORSANIZ BAĞLANMA TÜRÜNÜZ KAYGILI

Rüveyda Bayramoğlu, kaygılı bağlanma türü ile ilgili olarak, "Anne çocuğun ihtiyaçlarını genellikle tutarsız bir biçimde karşılar. Dolayısıyla da çocuk kendiyle ilgili sürekli negatif bir inanç geliştirir. Sevgi ihtiyacının sürekli karşılanmayacağıyla ilgili ya da gelecekte sürekli terk edileceğiyle ilgili olumsuz senaryolar geliştirir, kendini sürekli terk edilecek kişi olarak kabul eder. İlişkilerinde kendini hep sevgi ve güvenlik ihtiyaçlarını ararken bulabilir, yetersiz gelebilir" dedi.

KAÇINMALI BAĞLANMA NEDİR?

Son olarak kaçınmalı bağlanma hakkında bilgi veren Bayramoğlu, "Kaçınmalı bağlanmada ebeveyn çocuklarının ihtiyaçlarına karşı daha tepkisiz, daha soğuk ve daha uzaktır. Çocuklar da her türlü problemin üstesinden kendi başlarına gelebileceklerine inanarak bağımsız birer yetişkin olarak karşımıza çıkarlar. Bu durumdaki kişiler her problemin altından tek başına kalkabilceklerine inandıkları için özgüvenli, bağımsız fakat ilişkilerden kaçınan kişilerdir. Yoğun ve samimi ilişkiler, bu kişiler tarafından her zaman daha korkutucu ve bir yük olarak algılanır" şeklinde konuştu.

BAĞLANMA STİLİMİZİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ

"Neyse ki bağlama stillerimiz bizim değişmez kişilik özelliklerimizden değildir" diyen Bayramoğlu, "Burada farkındalık değişim için ilk aşamadır. Eğer kişi bağlanma stillerinde bir olumsuzluk olduğunu fark ederse, geliştirmek adına farklı bakış açıları ve öğrendiği farklı stillerle güvenli bağlanmayı yeniden oluşturabilir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!