Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bağırsak geçirgenliği nedir? (ÖZEL HABER)

Tedavi edilmediğinde birçok rahatsızlığa sebep olabilen bağırsak geçirgenliği sindirimimizin önemli parçalarından biri olan bağırsaklarda ortaya çıkıyor ancak bu durum vücudumuzdaki tüm sistemleri etkiliyor. Bazı cilt, bağırsak ve otoimmün rahatsızlıklarına sebep olabilen bu hastalığı Özel Esentepe Hastanesi doktorlarından Uzman Diyetisyen Seher Dallı anlattı. Dallı, "Vücudumuza girmemesi gereken toksin olarak adlandırdığımız zararlı maddeler vücudumuza kan aracılığı ile geçmeye başlar ve bu durum bağırsak geçirgenliği diğer bir ismiyle sızıntılı bağırsak olarak adlandırılır" dedi.

Bağırsak geçirgenliği nedir? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Bağırsaklar sindirim sistemimizin en önemli birimlerinden biri çünkü sindirim burada devam ediyor. Bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklar pek çok farklı hastalıkların ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor. Özel Esentepe Hastanesi doktorlarından Uzman Diyetisyen Seher Dallı, hastalığı ve bu hastalığa sahip olanların nasıl beslenmesi gerektiğini Bursada Bugün'e anlattı.

BAĞIRSAK GEÇİRGENLİĞİ NEDİR?

Seher Dallı, "Bağırsaklarımız sindirimin en önemli bölümüdür, bağırsaklarımızın iç yüzeyi bağırsak hücreleri tarafından kaplanmıştır ve bu hücrelerin iç kısmında parmaksı çıkıntılar bulunmaktadır. Bağırsak hücreleri birbirine çok sıkı bir şekilde bağlanmış durumdadır ve bu parmaksı çıkıntılar sayesinde yediğimiz besin maddeleri ve içtiğimiz sıvılar emilip ve kana geçmektedir. Bağırsak hücreleri birbirine sıkı bir şekilde bağlı olduğu için yediklerimizden arta kalan toksinlerimiz emilmez vücut tarafından bağırsaklar aracılığıyla dışarı atılır. Bir takım problemlerden dolayı bağırsak hücrelerimizin arasında hasarlar oluşmaya başlamaktadır. Vücudumuza girmemesi gereken toksin olarak adlandırdığımız zararlı maddeler vücuumuza kan aracılığı ile geçmeye başlar ve bu durum bağırsak geçirgenliği diğer bir ismiyle sızıntılı bağırsak olarak adlandırılır" diyerek hastalığın tanımını yaptı.

CİLT, BAĞIRSAK VE OTOİMMÜN RAHATSIZLIKLARINA SEBEP OLUYOR!

Dallı, bağırsaktaki bu hastalığın oluşturabileceği diğer rahatsızlıklardan şöyle bahsetti: "Bu durumda vücudumuza giren toksinler vücut tarafından yabancı madde olarak görülür ve onlara savaş açılır. Bağışıklık sistemi ilk aşamada bu toksinlere savaş açarken bir süre sonra sağlıklı dokulara da saldırmaya başlar ve bunun sonucunda bir takım hastalıkları oluşmaya başlar. Bunlar bazı cilt hastalıkları, bağırsak hastalıkları, haşimato gibi otoimmün hastalıklarıdır."

NASIL BESLENMEK GEREKİYOR?

"Bu durumla karşılaştığımızda hayatımızda bulunan tüm paketli ürünleri çıkarmamız gerek" diyen Dallı, "Fast food gibi çok yağlı gıdaları, aynı zamanda çok şekerli gıdaları hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Sigara ve alkolden uzak durmalıyız, bunlarla birikte kişiye farklı diyetler uygulanabiliyor fakat bu diyetler kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Bu diyet genel olarak glutenden fakir beslenme mantığında işliyor yani belli bir süre gluteni hayatımızdan çıkarmamız anlamına geliyor. Süt ve süt ürünlerinden yapılan besinlere ara vermek gerekiyor.Lifli sebzeler tüketmek ancak nişasta içeriğinin yüksek olmadığı sebzeleri seçmek büyük önem taşıyor. Bu aşamada probiyotik ve prebiyotik günlük beslenmemize ekleniyor. Özellikle elma sirkesi turşu gibi fermante ürünleri beslenmemize ilave edebiliriz. GDO'lu mısır ve soya gibi besinlerin kesinlikle beslenmeden çıkarılması gerekiyor, yağ olarak hindistan cevizi yağı, avakado ve zeytinyağı tercih edilebilir. Aynı zamanda stresle başa çıkmayı öğrenmek de rahatsızlık için büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu.       

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!