Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Babayiğit belli oldu

MÜSİAD Başkanı Olpak "Üyemiz yerli oto çalışması yapıyor" dedi. Olpak'ın ismini vermediği üyesinin geliştirdiği 300 kilometre menzili olan elektrikli oto, ocakta görücüye çıkacak.

Babayiğit belli oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD Genel Kurulu'ndaki 'Babalar burada yerli oto yapın' çağrısına büyük otomobil firmalarından net bir girişim çıkmazken, aranan 'babayiğit' Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyeleri arasından çıktı. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak "Üyelerimiz içinde yerli otomobil üretimi konusunda ciddi çalışma yapan var. Şahsen test dahi ettim. Başbakanımız da gördü hatta kısa bir tur da attılar'' dedi.  Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Olpak, yerli otomobil konusunda çalışma yapan üyenin ismini ise açıklamadı. Olpak'ın bahsettiği otomobil ise elektrikli. Edinilen bilgiye göre MÜSİAD üyesinin geliştirdiği ve Türkiye'nin ilk yerli elektrikli motoru olma özelliğini taşıyan otomobil, bir seferde 300 kilometre yol yapabilme kapasitesine sahip. Sanayi Bakanlığı'ndan TİP onay belgesini alan elektrikli motor, MÜSİAD üyesi olan bir elektrik mühendisi tarafından üretildi. Edinilen bilgiye göre ilk etapta 100 motor üretimi yapılarak araçlara yerleştirildi. Ocak ayı sonuna doğru lansmanının yapılması beklenen araçlar için İzmit - İstanbul arası test sürüşleri tamamlandı. Yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından üretilen elektrikli motorun beynine kadar tüm parçaları yerli üretim. Projenin mimari elektrik mühendisinin 100 araçlık seriyi ilk etapta kurduğu kiralama şirketi yoluyla değerlendirmeyi planladığı belirtildi. Sonraki aşamada ise finansör desteği ile birlikte seri üretime geçilmesi planlanıyor. Elektrikli motorların konulduğu araçların 130 kilometre hız yaptığı kaydedildi.

Elektrikli otomobil fırsat

Yerli otomobilden kastın, Türk ürünü otomobil kastedildiğini ve bunun olmasını arzu ettiklerini belirten MÜSİAD Başkanı Olpak da şunları söyledi: "İşin babayiğit kısmında bu ne ölçüde yapılabilir bilmiyorum. Yerli otomobilin mutlaka konvansiyonel olması şart değil. Elektrikli ya da hibrit  daha yeni yola çıkıyor. Bunun fırsat olduğunu düşünüyoruz. Burada Türkiye'nin daha hızlı yol alacağını düşünüyoruz."

KAYNAK:STAR

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!