Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Babası hayat verdi

KONYA'da oturan Tiştaş ailesinin doğuştan böbrek yetmezliği hastalığına yakalanan 3,5 yaşındaki kızı Zeynep Ebrar, babasından alınan böbrekle sağlığına kavuştu.

Babası hayat verdi

Doktorların damar yapısının küçüklüğü nedeniyle diyalize sokmak istemediği Zeynep Ebrar'ın vücut fonksiyonlarının normal seviyede olduğu belirtildi.

Konya'da oturan 38 yaşındaki Yasin Tiştaş ve 34 yaşındaki Havva Tiştaş'ın 3 çocuğundan en küçüğü Zeynep Ebrar, anne karnındaki protein kaybı nedeniyle doğuştan böbrek yetmezliği çekiyordu. Hastalığının geçen ay daha da ağırlaşması üzerine aile, Antalya'daki Özel Medical Park Hastanesi'ne müracaat etti. Anne ve babadan alınan kan örneklerinin ardından minik Zeynep Ebrar'a, babasının böbreğinin nakledilebileceği söylendi. Etik kuruldan çıkan kararın ardından 10 gün önce yapılan operasyonla Yasin Tiştaş'tan alınan böbrek, kızı Zeynep Ebrar Tiştaş'a nakledildi.

Operasyonun üzerinden 10 gün geçtiğini ve kızının sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşadığını söyleyen Yasin Tiştaş, "Doğuştan böbrek hastalığına yakalanmıştı. Yakın zamanda hastalığı iyice arttı. Önce ulusal organ bekleme sırasına kaydımızı yaptırdık. Çocuğumun bunu bekleyecek zamanı olmadığını hissedince, kendi böbreğimizi vermek için hastaneye müracaat ettik. Yapılan tetkiklerde benim böbreğimi verebileceğim belirtildi" dedi.

Operasyonu gerçekleştiren ekipten Opr. Dr. Sabri Tekin de böbrek naklinin özellikle çocuklarda hayat kurtarıcı olduğunu söyledi. Çocukların damar yapılarının ince, karın boşluklarının yetersiz olduğunu söyleyen Tekin, "Diyalize girseler de çocuklarda gelişim bozukluğu oluyor. En iyisi zamanında organ nakliydi. Bunu da Zeynep Ebrar'da başardık" dedi. Dr. Tekin, Zeynep Ebrar'ın kan değerlerinin çok iyi durumda olduğunu kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!