Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

B12 eksikliğine dikkat! (ÖZEL HABER)

Beden ve ruh sağlığının korunması açısından vitaminler önemli roller oynuyor. Vücudun her alanında kendini gösteren vitamin eksikliği çeşitli hastalıklara sebebiyet verebiliyor. Özellikle B12 eksikliği, insanlar için önemli riskler barındırıyor. İşte detaylar...

B12 eksikliğine dikkat! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Beden sağlığımız ve sinir sistemimiz için oldukça önem taşıyan B12 vitamini eksik olduğu zaman sağlığımız açısından problem oluşturuyor. Kimi zaman bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkan B12 vitamini vücudun kendisinin üretebildiği bir vitamin değil. B12 vitamini eksikliği olduğu durumlarda vücudumuz birçok belirti gösteriyor. Peki, B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? B12 vitamini eksikliği neden olur? Özel Esentepe Hastanesi'nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Elyesa Karaca anlattı...

B12 vitamini eksikliğinin başlıca belirtileri, yorgunluk, unutkanlık ve dikkat eksikliğidir diyen Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "Vitamin B12 vücudumuzda bulunmayan, dışarıdan yani besinlerden aldığımız bir vitamindir. B12 diğer adıyla 'Kobalamin' olarak bilinen vitamindir" ifadelerini kullandı.

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ

B12 eksikliğinin en önemli belirtilerinin halsizlik, yorgunluk ve unutkanlık olduğunun altını çizen Karaca, "Bu belirtilerin dışında bazı hastalarda pürüzsüz dil görüyoruz. Aft şeklinde ağız lezyonları olabiliyor. Bazılarında, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma oluyor. Bunların dışında saç dökülmesi, üşüme, depresyon ve aşırı sinirlilik de bu vitamin eksikliğinin belirtileri arasında" ifadelerine yer verdi.

B12 EKSİKLİĞİ EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Vegan veya vejeteryan diyeti uygulayan insanlarda yani kırmızı et yemeyen bireylerde B12 eksikliğinin daha sık görüldüğünü dile getiren Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "Veganların dışında, yeme bozukluğu olan yanlış diyetlerin sürekli yapılması, mide küçültme ameliyatları, mide ve bağırsak hastalıkları, hamilelik, aşırı alkol tüketimi ve çölyak hastalığı olan hastalarda görülür" şeklinde konuştu.

B12 VİTAMİNİNİN YARARI NEDİR?

B12 vitamini sinir hücrelerini korur ve ileri yaşlarda depresyon, Alzheimer riskini düşürür açıklamasını yapan Karaca, "Folik asitle birlikte alındığında hamilelikte olan riskli durumları önler. B6 ve folik asitle birlikte alındığında ise, damar tıkanıklığını ve kalp hastalıklarını önleyici etkisi vardır. B12 vitamini bunların yanı sıra doğurganlığı artırabilir ve sinir uçlarının gelişimini kolaylaştırır" dedi.

B12 VİTAMİNİ HANGİ GIDALARDA BULUNUR?

Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "B12 vitamini hayvansal gıdalardan yani, karaciğer, böbrek, sığır eti, balık, süt, yumurta, peynir ve bitkisel gıdalarda ise en çok soyada bulunmaktadır" diye konuştu.

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Laboratuvar değerlerinde B12 vitamini düşük saptandığında vitamin değerlerinin yerine konması gerekir şeklinde konuşan Dr. Karaca, "500'ün altındaki değerler genelde düşük kabul edilir. Benim uyguladığım yöntem eğer B12 değerleri 200 ile 500 arasında seyrederse ve hasta semptomatikse, o zaman oral vitamin preparatlarına başlıyorum. Eğer 200'ün altındaysa, genelde 1000 mikrogramlık siyanokobalamin (B vitamini üreten ilaç) veya hidroksikobalamin  (Gıdada bulunan ve besin takviyesi olarak kullanılan bir vitamindir. Ek olarak, zararlı anemi de dâhil olmak üzere B12 vitamini eksikliğini tedavi etmek için kullanılır) şeklinde ampuller ile başlıyorum. Önce 5 günlük yükleme dozundan sonra, 1 aylık, haftalık dozları ve sonrasında 1 yıllık, aylık dozların yapılmasını öneriyorum.  Mide şikâyetlerinin ön planda olduğu hastalarda ise, mide endoskopi ve mide biyopsi sonucunda, eğer sonuçlar kronik atrofik gastrit ile uyumlu gelirse, o zaman hayat boyu ayda bir iğnelerini yaptırmalarını öneriyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!