Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Azeri soykırımı"nı tanıdılar

ABD'nin New York eyaletinin ardından, ülkede Türk nüfusunun yoğun olduğu New Jersey'nin Eyalet Meclisi de, 1918'de silahlı Ermeni grupların Azeri halkına karşı "soykırım işlediği" yönünde karar aldı.

''Azeri soykırımı''nı tanıdılar

ABD'deki Azeri ve Türk toplumunun Pax Turcica kuruluşu aracılığıyla yürüttükleri çalışmalar sonucunda New Jersey Eyalet Meclisi, "1918'de silahlı Ermeni gruplarının Azerilere yönelik bir soykırım işlediği" ve eyalet genelinde 31 Mart'ın "Azerileri Anma Günü" olması kararını aldı.


Karar belgesi, Eyalet Meclisi Üyesi ve Demokrat Parti Çoğunluk Lideri Yardımcısı Thomas P. Giblin tarafından Amerika Azerbaycan Cemiyeti (ASA) Başkanı Tomris Azeri'ye takdim edildi. Meclisin onayladığı belgede, Mart 1918'de "20 bin masum Azerbaycanlının hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan öldürme hadiselerinin, insanlık tarihinin en çok kınanması gereken vahşetlerinden biri olduğu"na vurgu yapıldı.

Tomris Azeri, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Giblin'in meclisin imzaladığı belgeyi kendi elleri ile evlerini ziyaret ederek takdim ettiğini belirterek, ''Bu Hocalı soykırımından çok daha büyük bir etnik temizliktir. Hocalı'da 600 civarında kaybımız var. Ancak 1918'de yapılan bu katliamda, 20 binden fazla Müslüman hunharca katledilerek kuyulara atılmıştı. Kazılan kuyulara Müslüman cesetlerini istif yapmışlar ve üzerine kapatmışlardı'' diye konuştu.

31 Mart'ın Azerilere yönelik soykırım nedeniyle anma günü kabul edilmesi kararı ilk olarak 2012'de New York Eyalet Meclisi'nde alınmıştı. ABD genelinde aynı kararı alan ikinci eyalet New Jersey olurken, söz konusu iki eyaletin California'dan sonra Ermenilerin en yoğun yaşadığı eyaletler olması dikkat çekiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!