AYSUN KAYACI GERİ DÖNDÜ

Aysun Kayacı, uzun bir aradan sonra Erol Albayrak'ın yeni tasarımları için objektif karşısına geçti

AYSUN KAYACI GERİ DÖNDÜ

AYSUN KAYACI FOTOĞRAFLARI...

Her projesi için başka konsept belirleyen ünlü tasarımcı Erol Albayrak'ın yeni tasarımlarının çekimleri için Aysun Kayacı objektif karşısına geçti. Uzun bir aradan sonra ilk kez bir çekime dahil olan Kayacı, Albayrak'ın yeni projesi Jungle için verdiği pozların ardından "Onun kıyafetleri içinde kendimi şahane hissediyorum" dedi. Albayrak ise, çekimlerden çok memnun kaldığını belirtti ve "Aysun'un star ışığı var. Onunla çalışmak büyük zevk" diye konuştu. Tasarımcı en çok etkilendiği isimleri ise şöyle sıraladı: Türkan Şoray, Grace Kelly, Mae West, Marlene Dietrich, Heath Ledger...
Yeni projeniz Jungle'da insanın kendi elleriyle yarattığı yaşam dokularından yola çıktığınızı söylediniz... Neden 'Jungle'?
Bu koleksiyonumda, doğa-insan ilişkisi ve etkileşimine, insanın doğaya olan öykünmesine ve sonuçta bunun modaya yansımasına farklı bir açıdan bakmak istedim. Bunu nasıl işleyeceğim konusunda çıktığım yolculukta insanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar insan hayatında birçok değişiklik olduğu gibi hiç değişmeyen bazı unsurların da var olduğunu fark ettim. Mesela; doğadan gelen birçok materyalin tekstil ürünlerine dönüşebilmesi için gerekli olan süreçlerin, teknolojik gelişmelere bağlı olarak değiştiğini görüyoruz. Ancak insan, doğası gereği içgüdüsel olarak aynı isteklere ve aynı öykünmeye sahip. Bugün dikkat ettiğinizde 100 yıl hatta 1000 yıl önceki insanlar birçok hayvanın derisini ve kürkünü kullanırken, bugün de aynı şekilde üzerinde leopar deseni ya da zebra deseni olan kumaşlar, deriler kullanılıyor.

Uzun zamandır çekimlere katılmayan bir isim olan Aysun Kayacı'yı tercih etme sebebiniz nedir?
Aysun, Türkiye'nin en güzel kadınlarından biri ve star ışığı çok yüksek. Giysilerimi tasarlarken şehirli, neşeli, idealist, esprili, seksi, akıllı ve geleceğiyle ilgili vizyon sahibi bir kadın hayal ediyordum. Aysun bu özelliklerin tamamına fazlasıyla sahip.

Çok titiz çalıştığınızı biliyoruz. Çekimlerin kreasyonlarınızı yansıttığını düşünüyor musunuz? Sizce nasıl bir çalışma çıktı ortaya?
Evet, tam anlamıyla yansıttı diyebilirim. Bir ara o kadar hızlı ve sorunsuz gitti ki; ben herhalde bir şeyler olmuyor ya da çok özensiz çalışıyoruz endişesine kapıldım. Koleksiyonumun, belirli parçalarını çekimlerde kullandık. Ancak, defileyi izlediğinizde sanıyorum, evet bu çekimler bu koleksiyonun özeti olmuş diyebileceksiniz.

EN SON HABER.COM

Her projenizde yeni bir konsept üzerinde çalışıyorsunuz. Yenileri için Habertürk okurlarına birkaç ipucu verebilir misiniz?
Öncelikle bu yıl işler çok yoğun ve çok fazla proje gerçekleştireceğim. Bir değil daha fazla sayıda sürprizi, kısa zaman aralıklarıyla sizlerle paylaşıyor olacağım. Bu yıl marka olarak insanın doğaya öykünmesini anlatıyoruz. JUNGLE 2011/2012 Sonbahar-Kış Hazır Giyim Koleksiyonumu tamamladıktan hemen sonra 2012 İlkbahar/Yaz hazır giyim koleksiyonuma başlayacağım.

Cinema by Erol Albayrak gibi, çok ayaklı ve disiplinler arası başka projeleriniz olacak mı?
En az Cinema koleksiyonum kadar renkli, tarihe dayalı, ancak bu kez politik açıdan hayatın renklerine ve toplumsallık adına kaybettirdikleri ve kazandırdıklarına göre sorgusal nitelikte bir proje olacak...

En sevdiğiniz ve sizi etkileyen yerli-yabancı isimler kimler?
Her zaman Grace Kelly'den çok etkilenmişimdir. Mae West, Marlene Dietrich'in Alman aksanı, Türkan Şoray, Heath Ledger ve zamansız ölümü, Lale Belkıs'ın kombine sanatsal duruşu beni en çok etkileyenlerden bazıları...

Çalışmak isteyip de henüz fırsat bulamadığınız isimler var mı?
Hem de çok fazla var... Lale Belkıs ile bir moda çekimi yapmak isterdim örneğin... Daha birçok kişi ve proje var aklımda. Ancak hepsini gerçekleştirmek için zaman çok az...

"ÇOK EĞLENCELİ BİR ÇALIŞMA OLDU"
"Erol Albayrak, model olarak çalıştığım zamanlarda da büyük keyif alarak çalıştığım bir isimdi. Erol'un elbiselerinin içinde kendimi hep şahane hissetmişimdir. Projeyi anlattığında, heyecan duydum ve kabul ettim... Tam da tahmin ettiğim gibi çok rahat ve eğlenceli bi çalışma oldu."

EN SON HABER.COM
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!