Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AYM üyesinin "Işıklar yanıyor" tweetine Bakanlık'tan yanıt

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım "Işıklar yanıyor" notuyla tweet attı. Yıldırım'ın ardından İçişleri Bakanlığı da "Işıklarımız hiç sönmüyor." paylaşımında bulundu.

AYM üyesinin ''Işıklar yanıyor'' tweetine Bakanlık'tan yanıt

Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım, Twitter hesabından "Işıklar yanıyor" notuyla AYM binasının fotoğrafını paylaştı.

Yıldırım, "Işıklar yanıyor" tweet'ini yerel mahkemenin Enis Berberoğlu kararının ardından attı. Yıldırım'ın bu tweet'i sosyal medyada gündem oldu. 

YILDIRIM: HUKUKUN IŞIĞINI KASTETTİM 

Yıldırım, daha sonraki paylaşımında "Işıklar yanıyor' derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil" dedi. 

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: IŞIKLARIMIZ HİÇ SÖNMÜYOR 

Bu paylaşım üzerine İçişleri Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından da bir tweet atıldı. Bakanlık, paylaşımına "Işıklarımız hiç sönmüyor" notunu düştü. 

ADALET BAKANI GÜL'DEN AÇIKLAMA 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı açıklamada " Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları millet açar, millet kapatır" dedi.

AK PARTİLİ MUŞ: TEHDİT İMASI İÇEREN SÖZLERİ KINIYORUZ

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Yıldırım'a tepki göstererek "Anayasa Mahkemesi üyesinin tehdit iması içeren 'AYM'nin ışıkları yanıyor' sözlerini kınıyoruz. Hiçbir kurum yada kişi milli iradeye gözdağı veremez. Jüristokrasi heveslilerine bu millet fırsat vermez!" ifadelerini kullandı. 

BAKAN VARANK: MİLLETİMİZ FERASET SAHİBİDİR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da "AYM üyeleri arasında belli ki vesayet özlemi çekenler var. Kimse merak etmesin, milletimiz feraset sahibidir, lüzumsuz ışıkları söndürmeyi iyi bilir." paylaşımında bulundu.

"BU NE SAÇMALIK, KENDİNİZE GELİN"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da Yıldırım'a tepki göstererek şunları kaydetti: "Bu saçma ve ucuz trollüğe önce AYM Başkanı ve diğer AYM üyeleri dur demelidir. AYM üyesi olmuş birinden devlet adabı, yargıç ağırlığı ve ciddiyeti beklemek hakkımız. Bu imalı ifadenin ne demek olduğunu bilmiyor muyuz? Bu ne saçmalık, kendinize gelin." 

"HODRİ MEYDAN"

MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül'den söz konusu tartışmaya ilişkin açıklama geldi.

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Bülbül, "Bu cesaretin kaynağının hukuk olmadığı mutlaktır. Sinsi mesajlarla Türkiye'yi tehdit edenlere her zaman her yerde 'Hodri meydan' diyoruz" ifadelerini kullandı.

'AYM YENİDEN YAPILANDIRILMALI' 

Bülbül'ün açıklamasını takiben MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir de sosyal medya üzerinden açıklamada bulunarak, şunları kaydetti: "Anayasa Mahkemesi'nin kendi kurumsal kimliğini kullanan ve bu kurumun üyeliğini yapan bir şahsın "adice" bir paylaşımla neyi ima ettiği malumdur! Yaşanan bu olay Anayasa Mahkemesi'nin tüm unsurlarıyla yeniden masaya yatırılmasının ne derecede önemli olduğunu ortaya koyuyor. Anayasa Mahkemesi'nin bu ve benzeri tartışmaların dışına çıkarılması zaruridir. Bu konuda Sayın Genel Başkanımızın 30 Eylül 2020 tarihinde yapmış oldukları açıklamaları, ne derecede haklı olduğumuzu bir kez daha göstermiştir." 

"Demokrasimiz her türlü tehditten daha güçlüdür"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de AYM'nin, kendi üyesinin anayasal düzeni lağveden darbeci bir tarihe atıf yapmasına müsaade etmemesi gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: 

"Bir AYM üyesinin anayasal düzeni tehdit etmesi hukuksuzluktur. Türkiye'nin demokrasiyi korumakla görevli kurumları görevlerinin başındadır. Demokrasimiz her türlü tehditten daha güçlüdür. Demokrasimizi koruma konusunda kararlılığımız kesindir. Milletimiz adına demokrasimizi korumaya yeminliyiz. Demokrasimizi kimse tehdit edemez. Bir Anayasa Mahkemesi üyesi, Türkiye'nin hukuk güvenliğini ihlal edemez. Cunta ağzıyla konuşanların anayasal düzenimizi hedef almasına müsaade etmeyeceğiz. Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz." 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da sosyal medya hesabından "Herkes, eylem ve söylemiyle görev yaptığı yer ve kurumun 'mehabetini' gözetmekle mükelleftir. Aksi takdirde layık olmadığı yerde fuzuli şagil durumunda demektir." değerlendirmesinde bulundu. 

ENGİN YILDIRIM KİMDİR?

Twitter'dan AYM'nin fotoğrafını paylaşıp "Işıklar yanıyor" diyen Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım gündem oldu.  

Engin Yıldırım, 1966'da İstanbul'un Üsküdar ilçeisinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Beylerbeyi'nde tamamlayan Engin Yıldırım, 1987'de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi.

Engin Yıldırım, 1988 yılında öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla açılan yarışma sınavını kazanarak lisansüstü eğitim için İngiltere'ye gitmiştir. 1989'da Warwick Üniversitesi Warwick Business School'da yüksek lisansını, 1994'te Manchester Üniversitesi Faculty of Economics and Social Studies'de doktorasını tamamlayan Engin Yıldırım, 1994 ile 2010 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Engin Yıldırım, 2003 ile 2010 yılları arasında aynı Fakültede dekanlık görevinde bulundu.

Engin Yıldırım, 9/4/2010 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından YÖK Genel Kurulu'nun gösterdiği üç aday arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 19/10/2015 tarihinde yapılan toplantıda Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçildi. 25/10/2019 tarihinde Engin Yıldırım'ın bu görevi sona erdi ve üye olarak görevine devam ediyor.

İngilizce bilen Engin Yıldırım evli ve iki çocuk babasıdır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!