Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ayasofya'da ilk namaz: İstanbul Valisi Yerlikaya önlemleri açıkladı

İstanbul Valisi Yerlikaya, Ayasofya Camii'nde kılınacak ilk namaz için alınacak önlemleri açıkladı. Buna göre; namaz alanına girişler saat 10.00'da başlayacak; erkekler için 3 kadınlar için 3 alan namaz için ayrılacak.

Ayasofya'da ilk namaz: İstanbul Valisi Yerlikaya önlemleri açıkladı

Ayasofya yarın ibadete açılıyor. İstanbul Valisi Yerlikaya, yarına ilişkin hazırlıklar, alınan tedbirler ve programla ilgili bilgilendirme yaptı. Yerlikaya, Ayasofya Camii'nin sabaha kadar açık olacağını söyledi. 

Cami çevresinde kadınlar için 2, erkekler için 3 olmak üzere 5 farklı açık alan belirlendiğini söyleyen Yerlikaya, alana Beyazıt Meydanı, Sirkeci ve Çatladıkapı'dan gelinebileceğini açıkladı. 

Yerlikaya'nın açıklamaları:

"Ayasofya Camimizi yarın cuma namazı ile birlikte ibadete açıyoruz. İstanbulla birlikte Ayasofya'yı medeniyetimize kazandıran Fatih Sultan Mehmet Han ve askerlerini şükranla yad ediyorum. 

86 yıl ibadetsiz kalan mabedi, ibadetle buluşturan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçenlere, şahsım ve İstanbullular adına şükranlarımı sunuyorum. 

Herkes Ayasofya'nın açılışında bulunmak istiyor. Muhteşem bir ilgi var. Biz hazırlıklarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Vatandaşların yanlarında dört şey getirmelerini rica ediyoruz. Maske, seccade, sabır, anlayış.

Misafirlerimizin davetleri Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılıyor. Cami ve çevresinde kadınlar için 2, erkekler için 3 olmak üzere 5 farklı açık alan namaz kılma yeri olarak belirlendi. 

Beyazıt Meydanı, Sirkeci ve Çatladıkapı'dan alana gelinecek. Kontrol noktalarında polis tarafından arama yapılacak. Misafirlerimizin el ve sırt çantası getirmemelerini rica ediyoruz. 

Namaz kılınacak alanlara misafir girişleri yarın sabah 10:00'dan itibaren sağlanacak. Sağlık Müdürlüğümüzce gerekli tüm tedbirler alındı. 17 sağlık noktasında 736 sağlık personeli, toplam 101 ambulans görev yapacak.

İl dışından gelen misafirler için park yeri olarak Yenikapı etkinlik alanı tahsis edilmiştir. Misafirlerimiz Yenikapı'dan ücretsiz taşınacak. 200 metrelik mesafeye yürüyerek ulaşılacak. 

Bütün misafirlerimizin toplu taşıma araçlarını kullanmalarını rica ediyoruz. Ayasofya çevresi bugün 20:00'den itibaren trafiğe kapatılacak. 

Ayasofya Camii sabaha kadar açık olacak."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!