Ayaklar neden şişer?

Aşırı nem ve sıcaklar, pek çok kişinin yazını kabusa çeviriyor. Yüksek hava sıcaklıkları, birtakım hastalıkların yanı sıra ayaklarda da şişmelerin yaşanmasına yol açabiliyor. Ancak genellikle hafife alınan bu şişmeler, çeşitli hastalıkların sinyali de olabiliyor

Ayaklar neden şişer?

Yaz aylarında ayak şişmesi problemi ile karşılaşan kişilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü ayak şişmelerinin yaz aylarında görülmesi sıcak havalara bağlı olabileceği gibi bazen önemli hastalıkların da habercisi olabiliyor. Bu gibi şikayetleri olanların mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekiyor.   Central Hospital'dan Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Salim Bereket, yaz aylarında birçok kişi için büyük bir problem olan ayak şişmeleri hakkında bilinmeyenleri anlattı:  

ALTINDA CİDDİ PROBLEM YATABİLİR

Yaz aylarında etkisini iyice artıran hava sıcaklıkları, vücutta birtakım değişikliklerin görülmesine neden olabiliyor. Sıcakların dokularda su toplanmasına yol açması özellikle ayaklarda şişmeleri tetikliyor. Bilhassa aşırı sıcaklarda yaşanan terleme, artan sıvı ihtiyacı, yüksek sıcaklıklara bağlı damarlarda genişleme görülmesi ve vücutta tuz birikmesi, ayaklarda ve ellerde şişliklerin görülmesine neden olabiliyor.

Ayrıca kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği, hipertansiyon gibi önemli hastalıklar da ayak şişmelerinin nedeni olarak ortaya çıkabilir. Bunların dışında varis dediğimiz bacak damarlarının genişlemesi ve aşırı kilo, obezite de özellikle yaz aylarında ayak şişmelerinin yaşanmasının sık nedenleri olarak görülebiliyor.

GEBELİK DE AYAKLARI ŞİŞİRİYOR

Gebelikte vücut, normal zamanlara oranla daha fazla sıvı tutuyor. Bu nedenle hamilelikte sıklıkla ayak şişmeleri yaşanabiliyor. Gebelik yaz aylarına denk geldiğinde ise, kadınlar kışa oranla daha fazla sıvı tüketiyor. Bu durum da gebelerin ayak şişmesi probleminden daha fazla etkilenmesine neden olabiliyor.

ORTOPEDİK PROBLEMLER VARSA...

Yaz aylarında çokça seyahat planları yapılıyor. Uzun süre yürümeye ve seyahate bağlı olarak oluşan ortopedik sorunlar da ayak şişmelerinin sebepleri arasında yer alıyor. Eklem ve çevresinde bulunan dokuların zarar görmesi de en önemli ortopedik sorunlar olarak sayılabiliyor.  

Ayrıca gün içerisinde uzun süre hareketsiz kalmak, yolculuk yapmak, sürekli oturmak ya da sabit şekilde ayakta durmak, ayaklarda şişmelerin yaşanmasına neden olabilen diğer faktörler arasında yer alıyor.

DİYABET HASTALARI RİSK GRUBUNDA

Diyabet hastalığının da ayak şişmesinin oluşmasında önemli rol oynadığı biliniyor. Diyabet oranının yüksek olduğu durumlarda ayaklarda şişme, yanma, uyuşma gibi belirtiler görülebiliyor. Bu gibi durumlarda ayak şişmeleri uzun sürüyorsa uzman bir hekime başvurulması gerekiyor.

ALERJİLERE DİKAT!

Alerjiler de ayak şişmelerinde büyük önem taşıyan faktörlerin başında geliyor. Herhangi bir nedenle oluşan her türlü alerjik durum ayak şişmesinin gelişmesine neden olabiliyor. Ayrıca ayaklarda meydana gelen iltihabi enfeksiyonlar da şişme sebepleri arasında yer alıyor.  

AYAK ŞİŞMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ayak şişmelerinde tedavi, hastaya ve şişme nedenine göre değişiyor Ayaklarda görülen şişliklerin ciddiye alınması ve altında yatan nedenlerin araştırılması hasta sağlığı için büyük önem taşıyor. Ayak şişmesi problemi konusunda ise çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. Ancak bu tedavi uygulamaları hastadan hastaya ve ayak şişmesinin nedenine göre değişiklik gösteriyor.

ŞİŞMELERE KARŞI EVDE UYGULANABİLECEK YÖNTEMLER

Ayaklarda oluşan şişliklerin nedeni herhangi bir hastalıksa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekiyor. Ancak şişlikler, kesin olarak yalnızca hava sıcaklıkları nedeniyle oluşuyorsa evde rahatlatıcı yöntemler uygulanabilir:

Şişme yaşanmaması için sabit şekilde ayakta kalmamaya dikkat edin.

Ayakta kalmak zorunlu ise parmak uçlarına doğru yükselip alçalarak egzersizler yapın.

Ayaklarınızı gün içinde uzatarak dinlendirni, ayrıca ayaklarınızın altına da yüksek bir yastık koyun.

Aşırı sıcakların hakim olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya dikkat edin.

Ödem birikmesine yol açması nedeniyle tuzlu yemeklerden uzak durun.

Şişme yaşanması durumunda ise ayaklarınızı yüksekte tutun.

Soğuk uygulamalar ödemi azaltma özelliği taşır. Bu nedenle ayakları buzlu su dolu bir kovada 20 dakika kadar bekletmek, rahatlatıcı olabilir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!