Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ay'da satışlar son sürat devam ediyor

Gökyüzüne baktığınızda orada size ait bir yer görün' sloganıyla Ay'ı satan Hope, bu iş ile ciddi bir gelire sahip olurken zordaki ülkelere de destek teklifinde bulunuyor.

Ay'da satışlar son sürat devam ediyor

Amerikalı avukat Dennis Hope 1970'lerin başında daha önce başka kimse bu konuda başvuruda bulunmadığı için ay ve gezegenleri kendi adına kaydettirmeyi akıl eden kişi.


1967 tarihli Birleşmiş milletler dış uzay antlaşması, hiçbir devletin dünya dışı cisimlerde hak iddia edemeyeceğini açıkça belirtse de tek tek bireylerin bu cisimlerden toprak satın almasına bir engel yok.

Hope yasal boşluklardan yararlanarak giriştiği bu işte ilk etapta Birleşmiş Milletler Uzay anlaşmasına istinaden girişimi başlatırken 1980 yılına gelindiğinde Birleşmiş Milletlere gönderdiği mektupta mülkiyet iddiasında bulundu. Süreçte kendisine karşı çıkan bir kurum olmaması nedeniyle kendi galaktik imparatorluğunu kuran Hope, şimdiden ay yüzeyinde 470 bin metrekarelik alanı satmış bulunuyor. 65 yaşındaki Hope'un dünyada 172 ülkede 'ay'ı sözde tapusuyla dönüm dönüm sattığı dağıttığı sertifikalar ile belirlendi. Gökyüzüne baktığınızda orada size ait bir yer görün' sloganıyla pazarlanan arsaların çok fazla ilgi görmesi ile Hope 2009'da Çin'de de temsilcilik açtı.

Hektarını 25 dolardan ay arsası satan Hope'un, şimdiye kadar ay'dan 2.66 milyon km kare arsa sattığı belirtiliyor. Ayda arsası olan isimler arasında Barbara Walters, Tom Cruise, John Travolta ve Nicole Kidman yer alırken George W. Bush, Jimmy Carter ve Ronald Reagan gibi politikacılarında adı bu listede yer alıyor.

Kendisini ayın kuzey kutbu için 50 milyon dolar teklif edildiğini açıklayan gözü açık yatırımcı, Çin'in ay yüzeyinde yapacağı çalışma öncesinde kendisinden izin alınması için ülkeye bir mektup gönderdiğini de dile getirdi. Aynı şekilde Kanada ve ABD tarafından da atılacak adımlar öncesinde kendisinden izin alınması gerektiğini açıklayan Hope, Merkur, Mars, Venüs ve Plüton'unda kendisine ait olduğunu iddia etti.

Hope Mart ayının başında finansal sorunu olan hükümetlere yardım talebinden bulunsa da kendisine hükümetlerden dönüş olmamıştı. Kurduğu gayrimenkul şirketi ile ay satışından 11 milyon dolarlık gelir sağlayan Hopes'un tam zamanlı çalışan şirketinde 27 satış elemanı görev alırken, 6 tanede temsilci var.

TÜRKİYE'DEN DE TALİP VAR
2012 yılında konuya dair çıkan haberlerde Türkiye'nin ilk kişiye özel uluslararası hediye markası olan Out of Turkey Gifts tarafından satışa sunulan bu arsaları sunduğu belirtilmişti. gittigidiyor.com'da da satış yapılırken  Türkiye fiyatına göre Ay'da 4 dönümlük arsa sahibi olmanın bedeli 99 lira. Türkiye için her ay 100 adet satış kontenjanı ayrılıyor.

Satın alma ile birlikte, satın alan kişinin adı soyadı ve 4 dönümlük Ay'daki arsanın koordinatlarının yazılı olduğu arsanın tapusu, arsanın aydaki konumunu işaretli olarak gösteren "ay haritası", ayrıca ileride o araziden çıkabilecek değerli maden ve mineral haklarına sahip olduğunun bir belgesi gönderiliyor.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!