Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Avusturyalı Bakan'dan Türkiye'ye övgü

Avusturya Styria Eyaleti Ekonomi Bakanı Dr. Christian Buchmann, ülkesinde kuruluşların araştırma-geliştirme konusunda önde olduğunu belirterek, "Sizin yenilikçi gücünüzle birlikte Avrupa'nın zirvesinde olabiliriz." dedi.

Avusturyalı Bakan'dan Türkiye'ye övgü

Avusturya Styria Eyaleti Ekonomi Bakanı Dr. Christian Buchmann, Styria Sanayi Odası Başkanı Jochen Pildner, Styria Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Jürgen Roth ile Avusturyalı iş adamları ve mimarlardan oluşan heyet, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nı (BTSO) ziyaret etti. Toplantıya, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu da katıldı.

BTSO Başkan Yardımcısı Ali Hazır, Avusturya'nın, küresel krizin başladığı 2008 yılından bu yana çeşitli nedenlerle ekonomisi dalgalanan AB içinde istikrarlı kalmayı başarabilen nadir ülkelerden olduğunu söyledi. Avusturya'nın Türk toplumu ile ilişkilerinin, Avusturya'da yaşayan 200 bine yakın Türk insanıyla da pekiştiğini ifade eden Hazır, Türkiye'de Avusturya sermayeli 335 şirketin faaliyet gösterdiğini vurguladı. 2002 ile 2010 yılları arasında Avusturya kökenli şirketlerin Türkiye'ye yaptıkları yatırım tutarının 4.5 milyar doları aştığını belirten Hazır, geçen yıl 1.8 milyar Dolar yatırımla Avusturya'nın, Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülke statüsüne yükseldiğini kaydetti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin, geçen yıl itibariyle 2.2 milyar doları aştığına dikkat çeken Hazır, şöyle konuştu:

"Türkiye, Avusturya'ya 835 milyon dolarlık mal satıp, 1.4 milyar dolarlık mal aldı. İki ülke arasındaki dış ticaret dengesi, uzun bir süredir Türkiye aleyhine çalışıyor. Bu dezavantajlı durumu, her yıl Türkiye'ye tatil yapmaya gelen 500 bin Avusturyalı turist dengeliyor. Bu yılın ilk dokuz ayında Türkiye'nin Avusturya'ya yaptığı ihracat 789 milyon Dolar oldu. Türkiye'nin pozisyonu itibariyle Ortadoğu ve Afrika'da da birlikte çalışma imkanımız var. Daha ileri projeksiyonları düşünerek çalışmanızı öneriyorum."

Avusturya Styria Eyaleti Ekonomi Bakanı Dr. Christian Buchmann ise Bursa'ya bilinçli olarak geldiklerine dikkat çekti. Bursa iş dünyasının ne kadar başarılı olduğunu çok iyi bildiklerine işaret eden Buchmann, şu bilgileri verdi: "Avusturya'dan Türkiye'ye 130 milyon Euro'luk mal geliyor.

Türkiye'den ise bize 60 milyon euro'luk mal geliyor. Dolayısıyla bu ticaret bilançosunda bir şeyler yapmak gerekiyor. Birlikte bir şeyler yapmayı istiyoruz. Biz sadece Avusturya'nın kalbinde yer alan yenilikçi bir bölge değiliz, aynı zamanda sanat ve kültür bizim hayatımızda önemli bir rol alıyor. Dolayısıyla kültür ve sanatsal alanda da önemli işbirliklerimiz olabilir. Burada imzaladığımız anlamsa gelecekte eğitim ve öğretim konusunda da işbirliği yapacağımız anlamına geliyor."

Avusturya milli takımının gruplarda Türkiye'ye yenildiğini hatırlatan konuk bakan, şöyle devam etti: "Önümüzdeki dönemde bu işbirliğini daha yoğun hale getirmeliyiz. Bizim kuruluşlarımız yenilikçilik, araştırma ve geliştirme konusunda önde. Siz de futbolda. Sizin yenilikçi gücünüzle birlikte Avrupa'nın zirvesinde olabiliriz."

Açılış konuşmalarının ardından, Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM) ile Avusturya Campus 02 Uygulamalı Bilimler Üniversitesi arasında mesleki işbirliği yapılmasına yönelik bir protokol imzalandı. Toplantı, protokol imza töreninin ardından, Türk ve Avusturyalı firmalar arası ikili iş görüşmeleri ile devam etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!