Avusturya AB Dönem Başkanlığını üstleniyor

AB Konseyi Dönem Başkanlığı, Bulgaristan'dan Avusturya'ya törenle devredildi.

Avusturya AB Dönem Başkanlığını üstleniyor

Avusturya'nın Steiermark eyaletine bağlı Schladming  kasabasında düzenlenen temsili devir teslim töreninde Avusturya, Avrupa Birliği  (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını, bu görevi altı aydır sürdüren Bulgaristan'dan  devraldı. 

Törene, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa Konseyi Başkanı  Donald Tusk ve Başbakan Sebastian Kurz katıldı.

Kurz, törende yaptığı konuşmada geçen altı ay boyunca AB Dönem  Başkanlığını yürüten Bulgaristan'a yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür  etti.

1 Temmuz itibariyle AB Dönem Başkanlığını 6 ay boyunca yürütecek  Avusturya'yı,İngiltere'nin AB'den ayrılmasının (Brexit) yanı sıra Rusya-AB  ilişkileri ve ABD'deki son gelişmeler gibi zor konuların beklediğini aktaran  Kurz, gelecek 6 ay süresince Birlik içinde köprüler kurarak, gerginliklerin  giderilmesi ve Avrupa odaklı etkili bir AB için çalışacaklarını kaydetti.

Kurz, ülkesinin AB Dönem Başkanlığında Avrupa'da güvenliğin  sağlanmasının en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayarak, dönem başkanlığı için  "Avrupa'yı koru" sloganını seçtiklerini ifade etti.

AB Konseyi Başkanı Tusk ise dönem başkanlığını üstlenen Avusturya'ya  başarılar dileyerek, bu ülkenin Avrupa'nın kalbinde yer aldığını, Batı ve Doğu  arasında köprüler kuracağını söyledi.

Tusk, sığınmacı krizinin yaşandığı bir dönemde güvenlik ve insanlık  gibi konuların önem arz ettiğine işaret ederek, "İnsanlar güvenlik istiyorlar,  ancak bunu yabancı karşıtlığı ya da dünyanın geri kalanıyla aralarına duvar örmek  için değil bölgede güvenliğin sağlanması için istiyorlar." diye konuştu.

Bulgaristan Başbakanı Borisov da ülkesinin Avusturya'nın dönem  başkanlığı süresince her türlü desteği vermeye hazır olduğunu kaydederek, "Dönem  başkanlığınız için 'Avrupa'yı koru' sloganını seçtiniz, Avrupa'yı korumanın yolu  hepimizin birlikte hareket etmesinden geçiyor." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bulgaristan Başbakanı Borisov, AB flamasını  Kurz'a vererek temsilen görevi devretti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!