Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Avrupa tedavilik bir hasta'

Alman "Bild" gazetesinin haberine göre, AB Komisyonu üyesi Günther Oettinger bir konferansta yaptığı konuşmada Avrupa'ya veryansın etti. Oettinger bazı AB ülkelerinin yönetilir olmaktan çıktığını söyledi.

'Avrupa tedavilik bir hasta'

Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu Alman üyesi Günther Oettinger, Alman-Belçika-Lüksemburg Ticaret Odası'nın genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, AB Komisyonu'nu, Almanya hükümetini ve önemli bazı AB üyesi ülkeleri adeta yerin dibine batırdı.

"Bild" gazetesinde yer alan habere göre AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Oettinger, Avrupa'nın ekonomik ve mali krizle mücadele edeceğine, kendini iyilik meleği olarak gördüğünü ve bütün dünyayı eğitmeye kalktığını söyledi. Gazetenin haberinde devamla şu satırlar yer alıyor: Brüksel'deki Komisyon'un durumun vahametini hala kavrayamadığını ifade eden Komisyon üyesi Bulgaristan, Romanya ve İtalya gibi ülkelerin "yönetilemez" duruma düştüğünü, "her şeyin düzeleceğine inananların kendini kandırdığını", oysa Avrupa'nın "tedavilik bir hasta" olduğunu dile getirdi.

ALMANLAR İKİ YÜZLÜ
Oettinger bu meyanda kendi ülkesi Almanya'yı da eleştirerek, "Almanya ekonomik gücünün doruğunda, bundan fazla güçlenemez" dedi. Bunun aynı zamanda Berlin'in izlediği hatalı aile, ücret ve enerji politikalarıyla da bağlantılı olduğunu söyleyen AB Komisyonu üyesi, Almanya'nın rekabet üstünlüğünü ve sosyal politika reformlarıyla kazandığı avantajı tehlikeye attığını öne sürdü.

2005-2010 yılları arasında Baden Württemberg eyalet başbakanlığı yapan Günther Oettinger, çevre ve insan sağlığı açısından taşıdığı tehlike nedeniyle Almanya'da eleştirilen kaya gazından vazgeçilmesinin yanlış olacağını ve zaman kaybetmeden sondaj çalışmalarına başlanması gerektiğini söyledi. Oettinger daha önce "Die Welt" gazetesine verdiği mülakatta da Almanya'nın kendi topraklarındaki doğalgaz kaynaklarının sunduğu imkânları göz ardı edemeyeceğini belirtmişti.

Oettinger Brüksel'deki konferansta yaptığı konuşmada kaya gazının kazanılmasında bazı risklere katlanmak gerektiğini ve çıkarıldığı çevreye nasıl zarar verdiğini düşünmeden ithal Rus doğalgazını kullanan Almanların, kendi ülkelerinde doğalgaz çıkarılmasını ise istemediklerini vurgulayarak, bunun riyakarlık olduğunu ifade etti.

FRANSA'YA DA KÖTÜ NOT
"Bild" gazetesindeki habere göre Günther Oettinger sadece kendi hükümetini eleştirmekle kalmadı. Fransa'ya da yüklenen Komisyon üyesi, bu ülkenin atılması gereken adımlara hazırlıklı olmadığını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Fransa'da emekli aylıkları düşürülmeli, emeklilik yaşı yükseltilmeli ve milli gelir içindeki devlet payı küçültülmelidir."

Birçok Avrupa ülkesinde AB karşıtlığının artmasının endişe verici olduğunu da belirten Oettinger, İngiltere Başbakanı David Cameron'un partisinde, Amerikan Tea Party'den farkı olmayan güçlü bir grup bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!