Avrupa satışa teslim

Avrupa piyasaları politik gerilime teslim oldu. İkinci yarı ile satışlar hız kazandı.

 Avrupa satışa teslim

Avrupa Şubat ayına kötü başladı. Özellikle bölgede politik gerilimin artması ile endekslerde satış baskısının arttığı gözleniyor.

Özellikle sorunlu ülkeler İspanya ve İtalya'da politik arenada yaşananlar sabah saatlerinde güne yatay başlayan Avrupa endekslerinde Rajoy'un istifasının istenmesi bun ek olarak İtalya'da Berlusconi'nin güçleniyor oluşunun yatırımcıyı tedirgin etmesi ile ikinci yarıda satışların daha da sertleştiği gözleniyor.

Günün ikinci yarısında Alman DAX endeksi yüzde 2'ye yakın geri çekilirken Londra FTSE yüzde 1.17 aşağıda. Paris CAC yüzde 1.55 düşüş yaşarken sorunlu ülkeler İtalya tarafında yaşanan geri çekilme yüzde 2.80 olurken İspanya'da ise yüzde 2.10'luk düşüş yaşanıyor. Avrupa'nın gösterge endeksi STOX 600 ise yüzde 0.76 aşağıda.

İspanya ve İtalya devlet tahvilleri politik kargaşa endişeleri ile yükseldi. İspanya'da iktidar partisinin adının karıştığı ve Başbakan Rajoy'un istifasının istenmesine yol açan yolsuzluk skandalı ve İtalya'da gelecek hafta yapılacak seçimlerin belirsizliğinin yarattığı politik kargaşa endişeleri her iki ülkenin devlet tahvillerinin faizlerini yükseltti.  İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinde faiz Aralık ayı ortasından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. 10 yıl vadeli tahvilde faiz 21 baz puan artışla yüzde 5.42 seviyesini gördü. İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinde ise faiz 11 baz puan artışla yüzde 4.43 seviyesini gördü.

Süreçte en son gelişme İspanya'da Rajoy'a dair rüşvet iddiaları sonrasında Hâlk Partisi'nin iddialara karşı dava açacağı yönünde.

Gün içinde bölgede Fransa'nın ihalesi takip edildi. Fransa, 3 bono ihalesi ile 7 milyar 382 milyon euro borçlandı. 13 hafta vadeli bono ihalesinde ortalama yüzde 0.011 faiz ile
3 milyar 995 milyon euro, 22 hatfa vadeli bono ihalesinde ortalama yüzde 0.047 faiz ile 1.89 milyar euro ve 48 hafta vadeli bono ihalesinde ortalama 0.162 faiz ile 1 milyar 497 milyon euro borçlanma gerçekleşti.13 hafta vadeli bononun önceki ihracında ortalama faiz yüzde 0.011, 22 hafta vadeli bononun önceki ihracın ortalama faiz yüzde 0.047 ve  48 hafta vadeli bononun önceki ihracında ortalama faiz yüzde 0.165  olarak gerçekleşmişti.

İçeride ise dışarıdan ayrışma dikkat çekiyor. İMKB ilk seansta 81'i test ederken dışarıdaki sert satış sonrasında endeksi 80 bin puan üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!