Avrupa Parlamentosu'ndan Erdoğan'ı kınama girişimi

Avrupa Parlamentosu'ndan en az 20 vekil, Siyonizm'i insanlık suçu olarak niteleyen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kınanması için harekete geçti.

Avrupa Parlamentosu'ndan Erdoğan'ı kınama girişimi

Vekiller, AB Dış Politika Şefi Catherine Ashton'a mektup yazarak, Erdoğan'ın bugün düzenlenecek Dış İlişkiler Konseyi toplantısında kınanmasını talep etti.

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth'un haberine göre, parlamenterler mektupta 'Erdoğan'ın açıklamalarını kınıyoruz ve sizin de aynısını yapmanızı istiyoruz. Sert bir açıklamadan daha azı yetersiz olacaktır ' ifadesini kullandı.

ErdoĞan'In İsrail'in varlığına karşı olduğunu savunan vekiller, 'AB İsrail'i, varlığına meydan okuyanlara karşı desteklemeli. Erdoğan'ın Siyonizm'i anti-Semitizm, İslamofobi ve faşizmle eş tutmaktaki niyetinin, İsrail'in varlığına meydan okumak olduğu açık ' diye yazdı. 'Erdoğan'ın yaptığı karşılaştırmadaki banallik açıklanmalı: Siyonizm, Yahudilerin ulusal haklarının yerine getirilmesidir ve reddedilmemelidir ' ifadesi dikkat çekti.

Mektupta Erdoğan'ın geçmişte de benzer açıklamalar yaptığı savunularak, 'AB üyeliğine aday bir ülkenin başbakanının böyle konuşması durumu daha sorunlu hale getiriyor ' yorumu yapıldı.

Yedioth Ahronot'un haberinde, mektuba imza koyan Avrupalı vekillerin Polonya, İngiltere, Hollanda, Romanya, Finlandiya, Macaristan, Danimarka, Almanya, Belçika ve İspanya'dan olduğu belirtiliyor. Ancak vekillerin adı verilmedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!