Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Avrupa'nın en kıdemlisi skandal kurbanı

Avrupa'nın en kıdemli Başbakanı Jean-Claude Juncker, Lüksemburg'u sarsan istihbarat skandalı nedeniyle istifa kararı aldı. AB ve para birimi "Euro"nun kurucuları arasında yer aldığı için "Mr.Euro" olarak nitelendirilen Juncker, 1995'ten bu yana ülkesini yönetiyor.

Avrupa'nın en kıdemlisi skandal kurbanı

1995 yılından bu yana Lüksemburg Başbakanı olan ve Avrupa'daki en kıdemli başbakan olarak bilinen Juncker, ülkesini sarsan istihbarat skandalı nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı.

Koalisyon ortağı sosyal demokratlar, Başbakan Jean-Claude Juncker'i siyasetçilere yönelik yasadışı dinleme faaliyetleri yürüten istihbarat birimlerine göz yummakla suçluyor.

Juncker'in istifasının ardından ülkede üç ay içinde erken seçimlere gidilmesi gerekiyor.

ORTAKLARI İSTİFAYA DAVET ETTİ
Juncker'in başkanlığındaki koalisyon hükümetinin ortağı sosyal demokratların başkanı Alex Bodry, dün parlamento oturumunda, Juncker'i ülke istihbarat birimlerini sarsan skandalın sorumluluğunu üstlenmeye davet etti. Bodry, hükümetin meclisi feshetmesi gerektiğini de söyledi.

Juncker ise dün gün içinde yaptığı açıklamada istifayı reddetmişti.

GÖZ YUMMAKLA SUÇLANIYOR
Kriz, parlamentoya bağlı araştırma komisyonunun, Juncker'i istihbarat birimleri üzerinde yeterli denetim kurmamakla suçlamasıyla patlak vermişti.

İstihbarat birimleri, siyasetçilere yönelik yasadışı dinleme faaliyetleri, makam otomobillerinin istismar edilmesi ve rüşvet ödemeleri ile suçlanmış, koalisyon ortağı sosyal demokratlar da komisyonda Juncker'e karşı oy kullanmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!