''Avrupa iyileşiyor"

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, mali piyasa şartlarının gözle görülür derecede iyileştiğini fakat hala jürinin Euro Bölgesi'nin dışında olduğunu bildirdi.

 ''Avrupa iyileşiyor''

Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, mali piyasa şartlarının gözle görülür derecede iyileştiğini fakat hala jürinin Euro Bölgesi'nin dışında olduğunu belirtti.

Draghi, politika yapıcıların hala ekonominin daha iyi olmaya doğru bir dönüş yaptığına dair sinyalleri beklediklerini dile getirdi.

AMB'nin tahvil alım programının euroya yönelik riskleri azalttığına değinen Draghi, jürinin hala karar aşamasında olduğunu ve ekonominin reel tarafında eşit oranda bir ivmenin henüz görülmediğini söyledi.

Mali konsolidasyonun göz ardı edilemeyeceğini dile getiren Draghi,  sonsuz borç yaratarak istikrarlı büyümeden söz edilemeyeceğini, mali konsolidasyonun ise kısa vadede daraltıcı olduğunu belirtti.

Şartların bu yıl geçen yıla oranla iyileştiğini kaydeden Draghi,  "Avrupa Merkez Bankası'nda algımız, ekonomik aktivitenin çok yavaş bir seviyede istikrara kavuşmaya doğru hareket ettiği yolunda. Yılın ikinci bölümünde yavaş bir toparlanma bekliyoruz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!