Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Avrupa'da kâbus

Avrupa bankacılık sistemine Kıbrıs formülünü uygulayacak. 2014'te kurulması planlanan Bankalar Birliği'ne 100 bin euro üzerine kesinti yetkisi verilecek.

Avrupa'da kâbus

Krizde birer birer yıkılan Avrupa'nın en büyük bankacılık sistemleri uzun süredir tartışılan 'bankalar birliği' fikrini ısıttı. Kıbrıs'ta batık bankaların yol açtığı krizi 100 bin euro mevduat üzerine vergi ile aşan Avrupa 2014'te aynı planı uygulama yetkisini bankalar birliğine vermeye hazırlanıyor. Yeni kurulacak Bankalar Birliği sistem zora girdiğinde 100 bin euronun üzerindeki mevduattan kesinti yapmaya kadar bir çok sert önlemi alma yetkisiyle donatılacak. Dublin'de Maliye Bakanları'nın görüşmelerinde yeni kurulacak Bankalar Birliği tartışmaların odağındaydı. Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi Almanya'nın, bloğun mevcut kurallar ve anlaşmalar altındaki krizle mücadele planlarının azaldığı uyarısında bulunmasıyla Avrupa Birliği ülkeler, sorunlu bankaların idaresinin merkezileştirilmesi planlarında yeniden karşı karşıya geldi.


MEVCUT YASALAR ENGEL
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Dublin'de 2 gün süren toplantılarda AB ortaklarına, AB'nin mevcut yasalarının, sorunlu bankalarda ortak bir otoritenin inşa edilmesi ve fonlama sağlanmasına izin vermediğini söyledi. Aralarında Fransa, Lüksemburg ve Danimarka'nın da yer aldığı diğer ülkeler ise değişikliklerinin kabul edilemeyecek ertelemelere neden olacağı endişesiyle çözüm sistemlerinde bir an önce ilerleme kaydedilmesi çağrılarıyla öne çıkıyor.

ORTAK DENETİM KURULACAK
Bankacılık birliğinin temellerinin bir an önce atılmasının 'mutlak ihtiyaç' olduğunu dile getiren Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden, "Aynı zamanda Avrupa kurtarma fonu ve mevduat garantilerinde bir düzenleme yapılmadan ortak bir denetim mekanizması kurmanın bir anlamı yok" dedi. AB ülkeleri bankalara Ekim 2008'den bu yana 1.7 trilyon euro enjekte etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!