Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Avro Bölgesi krizi atlatamıyor

Avrupa para birliği bölgesinin liderleri, 2008 yılından beri devam eden Avro Bölgesindeki krizin önüne geçemezken, bölgenin en büyük ekonomilerinde büyüme oranları azalıyor.

Avro Bölgesi krizi atlatamıyor

AA muhabirinin Dünya Bankası (WB) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2007 yılında yüzde 3 büyüme gösteren Avro Bölgesi 2008 yılında bu oranı yüzde 1'e düşürdü. Avro Bölgesi, 2009 yılında sert düşüşle yüzde 5 oranında daralırken, 2010 yılında toparlanarak yüzde 4'lük bir büyüme sergiledi. 2011 yılında yüzde 3 olan ekonomik büyüme, 2012 yılında bir önceki yıla göre 2 basamak düşerek yüzde 1 olarak gerçekleşti.

Küresel krizin başladığı 2008 yılından 2012 yılı sonuna kadar olan dönemde Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya gibi Avro Bölgesinin önemli ülkelerinin ekonomilerinde büyüme oranları azalırken, Türkiye ekonomisi son 3 yılda önemli oranda büyüme gösterdi.

Uluslararası Para Fonu IMF,  geçtiğimiz hafta, büyüme konusunda sıkıntı yaşayan Avro Bölgesi'ne faizleri daha fazla indirmesi gerektiği konusunda çağrıda bulunmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!