Avrasya Tüneli'nin ismini halk belirleyecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Boğazı altında inşa edilen ve kamuoyunda "Avrasya Tüneli" olarak bilinen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesinin isminin Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılacak anketle belirleneceğini söyledi.

Avrasya Tüneli'nin ismini halk belirleyecek

Bakan Arslan, yaptığı açıklamada, "Marmaray'ın kardeşi"  olarak başlatılan Avrasya Tüp Tüneli projesinin 20 Aralık'ta tamamlanacağını  hatırlatarak, toplam 14,6 kilometre uzunluğundaki projenin 3 ana bölümden  oluştuğunu belirtti.

Avrasya Tüp Tüneli'nin en önemli aşaması olan 3 bin 344 metrelik boğaz  geçişinin delme işlemini Ağustos 2015'te tamamladıklarını ancak Avrupa ve Asya  yakalarında yol ve kavşak düzenlemeleri olmak üzere iki önemli kısmın daha  olduğunu ifade eden Arslan, "Avrupa ve Asya yakalarındaki bağlantı yollarını  sözleşmede 55 ay olarak belirlenen zamandan 8 ay önce bitirerek, 47 ay gibi kısa  bir sürede tamamladık. Boğaz altından geçiş gibi çok zor fiziki şartlara rağmen  kullanılan ileri teknoloji ve mühendislik ile projeyi zamanından önce bitirmemiz  gurur verici ve büyük bir başarıdır." diye konuştu.

"Anket herkese açık olacak"

Arslan, Avrasya Tüneli'nin isminin, internet sitesi üzerinden  yapılacak anketle halk tarafından belirleneceğini bildirerek, "Halkımızın projeye  olan ilgisi çok büyük. Katıldığımız program ve açılışlarda bu dev projenin  isminin ne olacağıyla ilgili birçok soru alıyoruz. Halkımızın yoğun ilgisinden  dolayı 20 Aralık'ta açacağımız Avrasya Tüp Tüneli'nin ismi, milletimizin  önerisiyle belirlenecek. 'Kıtalar birleşiyor alttan, ismi geliyor halktan'  sloganıyla bir kampanya başlattık." ifadelerini kullandı.

Yapılacak anketin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının  internet sitesi "www.udhb.gov.tr" üzerinden gerçekleşeceğini dile getiren Arslan,  bugün başlayan anketin herkese açık olduğunu söyledi.

Dileyen herkesin ankete katılabileceğini söyleyen Arslan, "Gelen isim  önerilerini 10 Aralık'a kadar alacağız. En çok hangi isim üzerinde görüş  bildirilirse o ismi değerlendireceğiz." dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!