Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Atilla Kavdır'ın durumu ağır

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu ile Akdeniz Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın sağlık durumuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Atilla Kavdır'ın durumu ağır

Ramazanoğlu, 1 Mayıs'ta saat 14.30 itibarıyla hastayı aldıklarını, kendilerine geldiğinde durumunun çok ağır olduğunu ve kendisine gerekli müdahalenin yapıldığını söyledi.
Kavdır'ın suni solunum cihazına bağlandığını belirten Ramazanoğlu, ''Çoklu organ yetersizliği mevcuttu. Bugün düne göre nabzında ve tansiyonunda iyileşme var ama yeterli değil, hala durumu ağır. Gerekli tedavilerini sürdürüyoruz'' diye konuştu.
Bir gazetecinin ''Beyin ölümü gerçekleşti mi?'' sorusu üzerine Ramazanoğlu, beyin ölümünün söz konusu olmadığını ifade etti. 
Hastanın kendilerine kan zehirlenmesi ve çok düşük tansiyon şikayetiyle geldiğini söyleyen Ramazanoğlu, hastanın bu durumunda ilaçların değil idrar yollarından kaynaklanan enfeksiyonun rolü olduğunu ileri sürdü.

İnsan üstü çaba gösteriyoruz
Prof. Dr. Ömer Özkan da ani gelişen süreçle ilgili olarak basın mensuplarına açıklama yaptıklarını söyledi.
Bir gazetecinin, ''Nakil yapılan kolların alınması gündemde mi?'' sorusu üzerine Özkan, olayın nakledilen kollarla ilgisi olmadığını savundu. Özkan, ''Cerrahi durumla ilgisi yok, nakil yapılan tüm hastaların başına gelebilecek bir durum. Böbrek, karaciğer naklinde de bu risk olabilir. Hastaya fayda verelim, olmayan kolu verelim derken bir miktar risk alıyorsunuz. Hakikaten insan üstü çaba gösteriyoruz, elimizden geleni yapıyoruz. Dün akşamdan bu yana başındayız'' dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!