Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Atıkta AB standardı

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Erbak, Türkiye'nin ambalaj atıklarını değerlendirmesi konusunda birkaç yıl içinde AB standartlarını yakalayacağını belirterek, "İnsanlarımız ambalajların doğaya tekrar kazandırılmasına önem veriyor" dedi.

Atıkta AB standardı


Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) ve BTSO iş birliğiyle ambalaj atıklarının değerlendirilmesi konusunda yeni çıkan yönetmelik hakkında sanayicilere bilgi verildi. BTSO Konferans Salonu'nda düzenlenen programda konuşan ÇEVKO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Erbak, vakıf olarak geçtiğimiz 20 yıl içerisinde atıkların geri kazanımı konusunda önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi. Erbak, "Türkiye bu konuda AB müktesebatında ne diyorsa onu yapabiliyor. Bu konuda AB'den hiçbir eksiğimiz yok. Türkiye ambalaj atıklarını güzel bir şekilde değerlendiriyor. Vatandaş artık duyarlılık kazanıyor. Her evde artık geri dönüşüm konusunda duyarlılık var. Türkiye'nin sosyo-ekonomik problemlerinden dolayı bazı sıkıntılar yaşanıyor. Bunlar da aşılır. Ciddi önlemler alınıyor. 3-5 yıl içerisinde Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin standartlarına geliriz" dedi.
Bursa'nın geri kazanım konusunda Türkiye'nin öncü illerinden biri olduğunu ifade eden ÇEVKO Genel Müdürü Mete İmer, yeni yönetmelikle ambalaj atıkların değerlendirilmesi konusunda bazı pürüzlerin giderildiğini belirtti. İmer, "Yeni yayınlanan Ambalaj atıklarını kontrol yönetmeliği 3. kez gözden geçirildi. Her zaman her kesimin ihtiyacını ve isteğini karşılamak mümkün olmuyor. Bakanlık bir takım değişiklikler yapıyor" şeklinde konuştu.
"AHŞAP AMBALAJLAR DA DEĞERLENDİRİLİYOR"
İmer, "Atıkların geri kazandırılması her kategoride sürüyor. Ahşap atıkların değerlendirilmesi AB'nin direktifleri içerisinde yer alıyor. Ahşap ambalajla ilgili 2015'ten itibaren hedef kondu. 2060'da toplam atıkların yüzde 15'inin değerlendirilmesi planlanıyor" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından uzmanlar, ambalaj atıklarının değerlendirilmesi konusunda bilgiler verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!