Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ateşin şövalyeleri sezona hazır

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi Orman İşletme Müdürü Özkan Şahin, sıcakların artmasıyla bölgede yangına karşı önlemlerin alındığını, hazırlıkların tamamlandığını dile getirdi. Şahin, sorumluluk sahalarındaki orman yangılarına karadan ilk müdahalenin 12 dakikadan daha kısa sürede olacak şekilde hazırlandıklarını belirtti.

Ateşin şövalyeleri sezona hazır

Marmaris Orman İşletme Müdürü Özkan Şahin, yangın sezonunun başlamasının ardından hassas döneme girildiğini ve sorumluluk sahaları olan Marmaris ile Datça'da gerekli tüm önlemlerin alındığını ifade etti. Şahin, "Datça ve Marmaris'te 10 arazöz, 5 su tankeri, 6 ilk müdahale ekibi, bir kiralık yangın söndürme helikopteri ve 175 personelle çıkabilecek orman yangınlarına müdahaleye hazırız. Ayrıca bölge içinde 20 farklı kritik noktada seyyar ve kalıcı müdahale noktaları oluşturduk. Bu noktalarda 24 saat boyunca personel ve malzeme bekletiyoruz" dedi.

GÖZETLEME KULELERİNE KAMERA

Bölgelerinde Palamut tepe, Datça Emecik ve Altınsivri tepelerinde 3 yangın gözetleme kulesi bulunduğunu belirten Şahin, bu kulelere kamera sistemi kurulduğunu hatırlatıp, "Bu kameralar sayesinde olaylara daha da hızlı müdahale edebiliyoruz. Haziran ayı itibariyle bu kameraların sayısını daha da arttıracağız" diye konuştu.

12 DAKİKADAN ÖNCE MÜDAHALE

Marmaris Orman İşletme Müdürü Özkan Şahin, Genel Müdürlük tarafından tahsis edilen helikopterin orman yangınlarının söndürülmesinde önemli rol aldığına dikkat çekip, "Muğla, coğrafi yapı olarak yüzde 68'i ormanlarla kaplı bir alan. Zaman zaman yangın işçilerinin ve arazözlerin giremediği ormanlık alanlar havadan müdahale ile söndürülüyor. Hava müdahalesinde helikopter ve uçaklar orman yangınının önlenmesinde çok önemli. Helikopterler denizden ve işletmemize ait göletlerden su alıp 3-4 dakikada bir sorti yapabiliyor. Bu da orman yangınlarını söndürülmesinde çok etkili oluyor. Yaptığımız hazırlıklarla yangınlara karadan ilk müdahaleyi 12 dakikadan önce yapacak duruma geldik. Dilerim hiç yangın çıkmaz. Vatandaşlarımız lütfen dikkatli olsun ormanlık alanlarda ateş yakmamaya özen göstersinler. En küçük duman görmeleri durumunda ALO 177 yangın ihbar hattımıza durumu bildirsinler" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!