ATA'NIN HUZURUNDA GERİLİM HAD SAFHADA

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için düzenlenen törenlerin ilk adresi Anıtkabir oldu.

ATA'NIN HUZURUNDA GERİLİM HAD SAFHADA

Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanıyor. Kutlamalar kapsamında Ankara'da ilk tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı.
Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında son günlerde miting meydanlarında tırmanan gerilim, iki liderin yüzüne de yansıdı. Anıtkabir'de düzenlenen törende sürekli öksürdüğü gözlenen Başbakan Erdoğan'ın soğuk algınlığı nedeniyle törenlere katılamayacağı açıklandı.
Anıtkabir'deki törene, Gül'ün yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri ve diğer devlet erkanı katıldı.

Törene katılanlar, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldiler. Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk'ün mozolesine kırmızı ve beyaz karanfillerle süslü, üzerinde "Cumhurbaşkanı" yazan çelengi bıraktı. Devlet erkanı daha sonra saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, istiklal mücadelesini başlatmak amacıyla Samsun'a çıkışınızın 92. yıl dönümünde milletçe büyük bir gurur yaşıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, ideallerinizden güç alarak ilerlemesine devam etmektedir. Özgüven içerisinde yükselen Türkiye, sahip olduğu nitelikleri ve benimsediği değerlerle, çevresine istikrar yayan ve ilham kaynağı olan bir ülke konumundadır. Ülkemizin elde ettiği muazzam başarılar, gösterdiğiniz hedeflere ulaşacağımızın da ispatıdır. Bu güvenimizin en önemli dayanağını oluşturan Türk gençliği, ülkemizi her alanda yüceltmeye ve geleceğe en güçlü şekilde taşımaya azimlidir.

Gençlerimize armağan ettiğiniz milli bayramımızda sizi saygıyla, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Devlet erkânının töreninin ardından, askerler ve öğrenciler de mozolenin önünde saygı geçişinde bulundu.

Erdoğan törenlere katılamadı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla, 19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen törene ''soğuk algınlığı'' nedeniyle katılamadı.
Stadyumdaki tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şeref tribününde yerini almasıyla başladı.

Kutlamalar kapsamında, Ankara Ulus'taki Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Düzenlenen törene, Ankara Vali Yardımcıları Yıldırım Uçar ile Mustafa Tapsız, Ankara Garnizon Komutan temsilcisi Tuğgeneral Baki Kavun, Ankara Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, il protokolü, askeri personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Anıta, Ankara Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı, Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığının yanı sıra bazı üniversiteler, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve kamu kurumlarının çelenklerinin konulmasının ardından, Atatürk ve şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. 

MYNET

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!