At Yarışları Yönetmeliğinde değişiklik

Resmi at yarışlarında ve bu yarışlara katılacak atların idmanında lisansı vizeli olan jokeyler ve aprantiler at binebilecek.

At Yarışları Yönetmeliğinde değişiklik

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, "At Yarışları Yönetmeliğinde  Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe  girdi.

Buna göre, resmi at yarışlarında ve bu yarışlara katılacak atların  idmanında lisansı vizeli olan jokeyler ve aprantiler at binebilecek.

Jokey lisansı olmayanlar koşularda jokey olarak at binemeyecek. Jokey  lisansları vize edildikleri takvim yılı için geçerli olacak ve jokey lisansı  vizeli olmayanlar, koşularda jokey olarak at binemeyeceği gibi idmanlarda at da  çalıştıramayacak. 

Altmışbeş yaşından gün almış jokeyler düzenlenen koşularda at  binemeyecek.

Binicilerin gerek yarış gerekse idman sırasında kullanacağı kasklar ve  vücut koruyucu yelekleri ile ilgili şartlar yıllık yarış programının genel  hükümlerinde yer alacak.

Apranti Eğitim Merkezinden mezun olan apranti kursiyerlere  müracaatları halinde apranti lisansı, jokey olmaya hak kazanan aprantilere,  müracaatları halinde jokey lisansı verilebilecek.

Yüksek Komiserler Kuruluna bağlı, at yetiştirme ve ıslahı, at  yarışları ve yarış mevzuatı konularında bilgi ve tecrübe sahibi, tercihen atçılık  konusunda doktora yapmış ve Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü unvanı  verilen bir Veteriner Hekimin yönetiminde, yeterli sayıda personelden oluşan bir  Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğü bulunacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, ihtiyaç duyulması  halinde komiser yardımcılığı sınavı açılabilecek ve sınavın içeriği, yeri ve  zamanı Bakanlıkça belirlenecek.

İğdiş, safkan Arap ve İngiliz atların hangi koşulara katılıp  katılmayacağı, kamçıların ayrıntılı özellikleri ve kullanma usulü, koşularda  kazaların önlenmesi, binici ve atların can güvenliği bakımından kulvar değiştirme  esasları ve usulleri yıllık yarış programı genel hükümlerinde belirtilecek.

Kayıt işlemleri

Ayrıca, atların koşulara kaydı, at sahibi veya at sahibi vekilinin  yahut antrenörünün yazılı başvurusu üzerine hipodromlardaki kayıt bürosunca veya  yarış müessesesinin internet sitesi üzerinden yapılacak. İnternet sitesi  üzerinden yapılacak kayıtlara ilişkin usul ve esaslar Yarış Müessesesi tarafından  belirlenecek.

Kayıt bürosunun yeri, kayıt tarihi, süreleri Yarış Müessesesince  belirlenip duyurulacak. Kayıt süresinin bitiminden sonra kayıtlarda hiçbir ek ve  değişiklik yapılamayacak.

Kayıt sırasında koşu tarihi, koşu kayıt sırası, atın adı, ırkı, sahibinin ve antrenörünün adlarıyla birlikte lisans numaraları belirtilecek.

Ortak at koşturmak için, tüm ortakların at sahibi belgesine sahip  olmaları ve ortaklar arasında düzenlenerek noter tarafından onaylanmış  sözleşmenin veya muvafakatnamenin Yarış Müessesesine tescil ettirilmesi  gerekecek.

Ayrıca, koşuya katılan atın koşuyu kazanmış sayılması için,  binicisinin ata binili vaziyette koşu sahasını tamamlayarak varış çizgisine ilk  burnu değen at olması şart olacak.

Bir sene önceki yarış gelirinin yüzde 40'ından az olmamak koşuluyla  ayrılan ikramiye tutarı koşularda dereceye giren atlara ikramiye ve  yetiştiricilik primi olarak dağıtılacak. 

Koşulara yönelik şikayet ve itirazlar, o koşuya katılan atların  sahipleri, at sahibi vekilleri, antrenörleri veya binicileri tarafından  yapılabilecek.

Koşuların ya da yarışlarla ilgili yer ve tesislerin düzen ve  disiplinini bozan at sahiplerine, at sahibi vekillerine, antrenörlere,  binicilere, seyis ve sahir hizmetlilere 217 lira para cezası ve yedi günden on  beş güne kadar tribün ve eklentileri dışında yarışlarla ilgili yer ve tesislere  girmekten veya sanat icra etmekten yasaklama cezası verilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!