At kesip sattığı öne sürülen sanıklara 11 yıl hapis istemi

Adana'da organize şekilde tek tırnaklı hayvan kesimi yapıp satışa sundukları iddia edilen 13'ü tutuklu 19 kişi hakkında 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

At kesip sattığı öne sürülen sanıklara 11 yıl hapis istemi

Kentte tek tırnaklı hayvan kesimi yapıp piyasaya sürdükleri iddiasıyla  tutuklanan Ç.K, N.S, E.K, M.K, İ.Y, V.E, Y.T, A.Ş, A.A, M.A.T, H.E, M.K. ve V.Ş.  ile tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakılan M.Y, T.K,  M.A, E.Y, Suriye uyruklu M.A. ve B.E.E. hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, şüpheliler hakkında "Bozulmuş  veya değiştirilmiş gıda veya ilaç ticareti yapmak, suç işlemek amacıyla örgüt  kurmak, yönetmek, üye olmak, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek"  suçlarından 8 yıldan 11'er yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame hazırladı.

Adana 18. Asliye Ceza Mahkemesine gönderilen iddianame, yapılan  inceleme sonucunda kabul edildi.

Cumhuriyet savcısı, 65 sayfadan oluşan iddianamede, şüphelilerin tek  tırnaklı hayvan kesimini kurdukları suç örgütü kapsamında yaptıklarını belirtti.

Yapılan araştırmalarda sanıkların örgütsel yapı içerisinde suç  organizasyonuna giderek haksız kazanç elde ettiklerinin anlaşıldığı, eylemlerinin  2015 yılından bu yana süreklilik arz ettiği belirtilen iddianamede, suç örgütünün  elebaşılığını Ç.K'nin yaptığı iddia edildi.

Hipodromdan temin edilen atları kestikleri iddiası

İddianamede, Adana Et Balık Kurumunda kasap olarak çalışan İ.Y'nin  getirdiği mühürle etlerin mühürlendiği ve bu şekilde satışının yapıldığı  aktarıldı.

Şüphelilerden N.S'nin hayvan teminini, A.A. ve M.A.T'nin kesim işini,  İ.Y'nin Adana'daki satışları, Y.T'nin de il dışı satış işlerini yürüttüğü iddia  edilen iddianamede, Osmaniye,Şanlıurfa ve Gaziantep'ten kamyonlarla her  seferinde en az 20 atın getirildiği, bazen de hipodromdan temin edilen atların  kesildiği belirtildi.

Suç örgütü elebaşının tanınmamak için etlerin bulunduğu depoya  güvenlik kameraları kapatıldıktan sonra gittiği, bazı iş yerlerine de giriş  çıkışta şemsiye kullandığı kaydedilen iddianamede, şüphelinin 3 farklı telefon  hattıyla görüşmeler yaptığı bilgisine yer verildi.

İddianamede, 5 Nisan'da bir depoya yapılan baskında 3 ton 820 kilogram  tek tırnaklı hayvan eti ile etlerin satışının yapılacağı yer ve kişilerin  adlarının yazılı olduğu liste ile bir kaşe ele geçirildiği kaydedildi.

Sanıktan "ailecek at eti yiyoruz" savunması

İddianamede, sanıkların savunmalarına da yer verildi.

Sanıklar suçlamaları kabul etmezken, A.A. ise ailecek at eti yedikleri  için kesim yaptığını öne sürdü.

A.A, 2010 yılında tek tırnaklı hayvan kesimi nedeniyle ceza aldığını  anlatarak, "Ben kesinlikle at eti satmadım ve almadım.  2010 yılından önce  kendimiz yemek için keserken yakalandım. Yine aynı şekilde kestiğim at etini  Mersin'de kayınbabama götürürken yakalandım.  Ben bunun ticaretini yapmıyorum,  biz at etini yiyoruz." dedi.

M.K. ise farklı ilerden Adana'ya getirdiği atların tarla sürme işinde  kullanıldığı şeklinde kendisine bilgi verildiğini iddia etti.

İddianamenin değerlendirme ve sonuç bölümünde ise "Şüphelilerin  kilogramı 9 liradan mal ettikleri etleri kilogram başına 21 ve 27 lira tutarında  sattıkları, her 3 güne bir ortalama 20 canlı tek tırnaklı hayvan kestikleri, her  hayvandan yaklaşık 200-300 kilogram civarında et temin ettikleri dikkate  alındığında örgütün gelirinin ne düzeyde olduğunun anlaşılacaktır." ifadesine yer  verildi.

  Sanıklar, gelecek günlerde yargılanmaya başlayacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!