Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Asya kaplan sivrisineği panik yarattı (ÖZEL HABER)

Sarı humma, zika ve Batı Nil virüsü enfeksiyonu gibi tehlikeli pek çok virüsü bulaştırabilen ve hastalıklara sebep olan Asya kaplan sivrisineği, bugünlerde Türkiye'de de görülerek vatandaşı korkutmaya başladı. Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Erkan Yaslıoğlu, bu sivrisinekten korunma yöntemlerini Bursada Bugün'le paylaştı. Yaslıoğlu, "Bu sivrisineklerin asıl vatanı Güney Doğu Asya olup Antarktika ve Kuzey Kutup dairesi hariç hemen hemen her bölgede bulunabilecek bir biotik potansiyele sahip" dedi.

Asya kaplan sivrisineği panik yarattı (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Yaz ayları biterken sivrisinek sorunu da azalmaya başladı ancak öyle bir sivrisinek türü var ki bildiklerimizden çok daha farklı ve tehlikeli. O da Asya kaplan sivrisineği. İstanbul'da görülmesiyle vatandaşları paniğe sürükleyen bu sivrisinekten korunma yöntemlerinin detayları haberimizde...

BU SİVRİSİNEK HASTALIK TAŞIYOR!

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Erkan Yaslıoğlu, Asya kaplan sivrisineği ile ilgili olarak, "Son günlerde özellikle İstanbul'da görülmesi üzerine gündeme gelen Asya kaplan sivrisineğini var olduğu alandan diğer bölgelere yayılabilen bir sivrisinek türü. Asıl vatanı Güney Doğu Asya olup Antarktika ve Kuzey Kutup dairesi hariç hemen hemen her bölgede bulunabilecek bir biotik potansiyele sahip ve son 35 yıldır da Avrupa ve Amerika kıtalarına yayılmış istilacı bir tür. Bu sivrisinek türü daha çok kullanılmış lastiklerin içerisinde biriken sulara larvalarını bırakmakta ve kullanılmış lastiklerin de ülkelerarası geri dönüşümde kullanılmasıyla bir kıtadan diğerine yayılmaktadır. Özellikle Batı Nil virüsü, zika virüsü, ensefalit, sarı humma gibi hastalıkları taşıma potansiyeline sahip bir sivrisinek" dedi.

NASIL KORUNABİLİRİZ?

Erkan Yaslıoğlu, Asya kaplan sivrisineğinden korunma yöntemlerini şöyle açıkladı: "En etkili kontrol yöntemi larva döneminde bir ilaçlama ile müdahale yapmak, onun dışında kişilerin bireysel olarak alabileceği bir takım önlemler var, özellikle sivrisineklerin en aktif olduğu gün batımı ile şafak arasıda dışarıda geçirilen zamanı en aza indirmek bunlardan birisi. Bir diğeri kapı ve pencerelerde bulunan sinekliklerin sıkıca oturduğundan ve iyi durumda olduğundan emin olmak. Sivrisineklerin en aktif olduğu zamanlarda uzun süre eğer dışarıda kalınacak ise ayakkabı, çorap, uzun pantolon ve uzun kollu gömlek giymek, giysilerin açık renkte olması ve sivrisineklerin deriden uzak tutacak biçimde sıkı dokunmuş malzemelerden yapılmış olması. Dışarıda veya korumasız bir yapıda uyumamız gerekiyorsa uyurken cibinlik kullanmak ve çocukları özellikle bebekleri dışarıdayken korumak çok önemli. Böcek kovucuları etiketinde yazdığı biçimde kullanmak da korunmamız için bir yöntem olabilir. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, küçük çocuklarda bunları kullanmayı düşünüyorsak mutlaka bir hekime danışmak. Hekim tavsiyesi olmadan bunları kullanmak doğru değil. Bununla birlikte üreme alanları yok edilerek Asya kaplan sivrisineklerin sayısı önemli ölçüde azaltılabiliyor. Yine sivrisineklerin üremelerini önlemek için kuş banyoları, evcil hayvan su kapları ve plastik seyyar havuzların haftada en az bir kez boşaltılması gerek. Çatı olukların içinde su birikmesine yol açan yapraklar ve diğer kalıntılar da sık sık temizlenmeli. Yine bir bölgede oturan mahalle sakinleri boş arazilerdeki hurda arabalar, eski makinalar ve diğer hurdalar gibi üreme alanlarını ortadan kaldırmak için birlikte çalışmalı ve atılmış lastik yığınları veya diğer su tutan çöp birikintileri yerel sağlık görevlilerine mutlaka bildirilmeli."

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!