Asya'da yeni bir dev doğuyor: Xiaomi

Google'ın başkan yardımcısını transfer ederek dikkatleri üzerine çeken Xiaomi'den, "Uzak Doğu'nun Apple'ı" olarak bahsediliyor ve firma batıya açılmaya hazırlanıyor

Asya'da yeni bir dev doğuyor: Xiaomi

 

Google Android'in üst düzey yöneticilerinden biri olan Hugo Barra'yı, daha önce adı duyulmamış Çinli bir telefon üreticisine kaptırdı. Barra'nın gittiği firma, son dönemde "Asya'nın Apple'ı" şeklinde bilinen Xiaomi.

Xiaomi, Çin'in dışında pek adı duyulmuş bir firma olmasa da, mobil sektörde firmaları tedirgin ediyor. Yalnızca 3,5 yıl önce kurulan firmanın şu an 2400 çalışanı ve yıllık 2 milyar dolar civarında bir geliri var. Daha da önemlisi, bu gelir yalnızca Çin, Hong Kong ve Tayvan'da satılan telefonlardan elde ediliyor. Asya'nın hakimi olmaya çok yakın olan Xiaomi, henüz Avrupa ve ABD'ye adım atmadı.

2012 yılında 7 milyon cihaz satışı gerçekleştiren Xiaomi, 2013′te bu sayıyı iki katına çıkarmayı planladığını açıkladı. 14 milyon cihaz satışı Samsung ya da Nokia'nın yanında devede kulak gibi görünse de, 3,5 yaşındaki bir firma için inanılmaz hızlı bir büyüme anlamına geliyor.

En iyi telefonlar çok düşük fiyata

Xiaomi yavaş yavaş dünyada adını duyurmaya başlıyor. The New York Times'ın konuştuğu CEO Lei Jun, stratejilerini şöyle açıklıyor: "Xiaomi'yi diğer akıllı telefon üreticilerinden ayıran ve Apple ile karşılaştırılmasını sağlayan şey, en iyi ileri seviye akıllı telefonları neredeyse kâr oranı olmadan satma stratejisi. Çoğu diğer Çinli şirketin aksine, Xiaomi'nin stratejisi giriş seviyesi akıllı telefonlar ile pazarın bu bölümünü hedeflememesi." Jun, hedeflerinin ne kadar yüksek olduğunu ise şu cümlesiyle belirtiyor: "Biz ucuz telefonlar üretecek ucuz bir Çinli firma değiliz. Biz Fortune 500 listesine gireceğiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!