Astımlı çocuklara pamuklu kaşkol

Sömestr tatilinin başlamasıyla karda koşup oynayacak astımlı çocukların dikkatli olması istendi.

Astımlı çocuklara pamuklu kaşkol

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk alerjisi uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, kış aylarında sık görülen viral hastalıkların astımı tetiklediğini, karda koşup oynayan, spor yapan astımlı çocukların boyun ve yüzünün pamuklu kumaştan kaşkolla korunması gerektiğini söyledi.
Bostancı, bugün başlayan ara tatilde bazı ailelerin kayak merkezlerini tercih ettiğini, kar yağışı olan bölgelerde ise çocukların bol bol dışarda vakit geçirdiğini belirtti.

Kış aylarında sık görülen viral hastalıkların astımı tetiklediğinin unutulmaması gerektiğini belirten Bostancı, bu dönemde astım hastası çocukların daha dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Bostancı, ''Kırsal kesimde hala sobayla ısınılan yerlerde ortamdaki kirlilik astım için olumsuz bir faktör. Sobaların önünün ve arkasının kapatılması nedeniyle ortamda oluşan kirli havadan en çok astım hastaları etkileniyor. Ayrıca tezek yakılan evlerde bu olumsuzluk daha da artıyor. Oluşan duyarlılık nedeniyle ailelerin dikkatli olması gerekiyor'' diye konuştu.

''SİGARANIN KALINTILARI BİLE TEHLİKELİ''
Bugüne kadar daha çok sigaradan aktif ve pasif etkilenmenin konuşulduğunu, oysa artık dünyada ''tersiyer'' etkilenmenin de gündeme geldiğini ifade eden Bostancı, ''Çocuğun yanında sigara içilmese bile böyle bir ortamdaki partiküller zarar veriyor. Ortam havalandırılsa bile bu etkenler kaybolmuyor'' dedi. Kışın soğuk havada astım hastalarının bronşlarındaki duyarlılığın arttığına dikkati çeken Bostancı, şunları kaydetti:

''Astım hastaları için egzersizi destekliyoruz. Çünkü obezite, astımı olumsuz etkileyen bir faktör. Ancak soğuk havada spor ve egzersiz yapan hastalar dikkatli olmalı, burunlarından soluk alıp vermeleri sağlanmalıdır. Astım hastalarının ağız yerine burundan alınan havayla nefes alıp vermeleri gerekir. Kayak ya da kızak gibi kar sporları belirli bir direnç gerektirir. Yükseklik, hava akımı ve soğuk hava da birleşince risk artar. Bu nedenle karda koşup oynayan, spor yapan astımlı çocukların boyun ve yüzü pamuklu kumaştan kaşkolla korunmalıdır.''

Bostancı, ''Bronkospazm'' denilen, akciğerlere giden hava geçitlerinin daralması gibi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için astımlı hastaların yakınlarının, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının dikkatli olması ve ilaçları yanlarından eksik etmemeleri gerektiğini bildirdi.

''TEDAVİ PLANLAMASI ŞUBATTAN İTİBAREN YAPILMALI''
Astımlı çocukların tedavi planlamasının polen mevsimi öncesinde yapılmasında fayda olduğunu dile getiren Bostancı, ''Bu hastalarımızın tedavi planlaması şubat ya da mart gibi yapılmalıdır'' önerisinde bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!