Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Astımdan korkmayın!

Astım hem dünyada hem de ülkemizde çocuklarda en sık rastlanılan hastalıktır. Çocuğunuza astım tanısı konuldu ise "Bu nasıl başımıza geldi, şimdi ne olacak" diye endişelenmek yerine onun yaşamını kolaylaştıracak önlemler almaya başlamalısınız.

Astımdan korkmayın!

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Refika Ersu, çocuklarda astım hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İlaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir

Türkiye'de çocukların yüzde 6-18'i astım hastalığı ile mücadele etmektedir. Astım özellikle ilk 6 yaşta geçici olabilir. Hastalığın tedavisinde son derece etkili ve güvenilir ilaçlar kullanılmaktadır. Pek çok astımlı çocuğun hastalığı hafif veya orta derecede seyrettiği için bu ilaçların çok düşük dozlarıyla rahatsızlık kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. İlaçlar önerilen şekilde kullanıldığında; öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi şikayetler ile ortaya çıkan atakların sıklığı ve şiddeti azalmaktadır.

Grip aşısı önerilir
Hemen tüm çocuklarda astım atakları viral enfeksiyonlar ile tetiklenir. Özellikle yuvaya ve okula giden ya da kardeşleri olan çocukları bulaşıcı hastalıklardan tamamen korumak mümkün olmamaktadır. Ancak evde üst solunum yolu enfeksiyonu olan bir birey var ise el yıkama gibi basit önlemler bile korunmada önemli olabilir. Astımı olan çocuklara grip aşısı da önerilir.
 

Alerjiye yönelik önlem alın
Alerjisi olan çocuklarda saptanan alerjene karşı önlemlerin alınması, tedavinin önemli bir parçasıdır. Eğer çocuğun ev tozu alerjisi varsa ev tozunu azaltmaya yönelik önlemler alınmalıdır. Ev hayvanlarına karşı alerji gelişmesine rağmen evde kedi veya köpek besleniyorsa, hayvanların evden uzaklaştırılması gerekir. Astıma eşlik edebilen saman nezlesi, sinüzit ve reflü gibi hastalıkların tedavisi astım tedavisini kolaylaştırır, ilaç dozlarının azaltılmasını sağlar. Bu hastalıkların tanısının konması ve tedavi edilmesi önemlidir.

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir?
Astım ya da hava yolu hassasiyeti olan çocuklarda tedavi uluslararası tedavi rehberlerine göre planlanmaktadır. Bu tedavi rehberlerindeki ilk seçenek, direkt hava yollarına verilen ilaçlardır. Bu hastalarda kullanılan iki çeşit ilaç vardır:
 

KAYNAK:CNN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!