ASTIM HASTALARI DİKKAT! POLENLER GELİYOR

İlkbahar mevsimiyle beraber ağaçlar, çiçekler ve yemyeşil bitki örtüsü, dışarıdan bakıldığında son derece etkileyici ve güzel görünüme neden olmakla birlikte; özellikle alerjik bünyeli kişilerde için çeşitli sağlık sorunlarına neden olmakta ve yaşamı zorlaştırabilmektedir.

ASTIM HASTALARI DİKKAT! POLENLER GELİYOR

Medical Park Özel Bursa Hastanesi'nden Doç. Dr. Tekin YILDIZ özellikle bu dönemde astım hastalarına uyarılarda bulundu.
Her biri farklı ağırlık ve hacme sahip olan polenlerin özelikle solunumla alınabilecek kadar küçük olanlarının solunum yoluyla burunda, bronşlarda, ciltte, gözlerde alerjik reaksiyonlara neden olduğuna değinen YILDIZ özellikle Mart-Mayıs aylarında polenlerin yoğunluğunun arttığını ifade etti. En yaygın polen kaynaklarının özellikle bahar mevsiminde ağaçlar, yaz sonuna doğru ise çimenler olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Tekin YILDIZ polenlerin solunum yoluyla vücuda girdiğinde üst solunum yollarında "saman nezlesi" veya "alerjik rinit" denilen tabloya neden olduğunu belirtti. Polenlerin alt solunum yollarına ulaşabilirlerse, bronş olarak adlandırılan alt solunumu etkileyerek öksürük, nefes darlığı ve hırıltı ile kendini gösteren alerjik astım krizlerine neden olabildiğini söyleyen Tekin YILDIZ, bahar alerjisinden korunmak için önerilerde bulundu;
Bahar alerjilerinden korunmak için:
• Polenlerin en yoğun olduğu sabah saatlerinde mecbur kalınmadıkça açık havaya çıkılmamalıdır.
• Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde açık havada spor yapılmamalıdır.
• Polenler saçlar ve giysilerle eve taşınabileceğinden, dışarıda giyilen giysiler, eve gelince değiştirilmeli ve her akşam saçlar yıkanmalıdır.
• Klimalarda polen filtresi kullanılmalıdır.
• Polen mevsiminde açık havaya çıkarken, şapka ve gözlük kullanılmalıdır.
Doç. Dr. Tekin YILDIZ, "Tüm alerjik hastalıkların tedavisinde en önemli konu, alerjiye sebep olan polenin saptanması ve ondan uzak durulmasıdır. Bunun dışında, şikâyetleri rahatlatmak için alerji ilaçları, kortizonlu göz ve burun damlaları, solunum yolu ile alınan spreyler kullanılır. Bu ilaçların mevsim boyunca düzenli kullanımı önemlidir. " dedi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!