Assange hakkındaki iddianame 'yanlış' adrese gönderildi

Wikileaks kurucusu Julian Assange'a karşı hazırlanan iddianamenin 'yanlışlıkla' başka bir davada mahkemeye sunulduğu ortaya çıktı.

Assange hakkındaki iddianame 'yanlış' adrese gönderildi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Alexandria bölgesindeki mahkemede geçtiğimiz Ağustos ayında görülen başka bir ceza davasında sunulan iddianamede Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın adı geçti.

Ancak anılan davanın ana konusu 29 yaşındaki Seitu Sulayman Kokayi adlı kişinin 15 yaşındaki kızı taciz etmesiydi. Mahkemeye sunulan 3 sayfalık dökümanın ilk sayfasında Kokayi'nin işlediği suçlardan bahsedilirken ikinci sayfada birden Assange soyisimli birinin hakkında gizlice iddianame hazırlandığı, bu kişinin yurt dışında yaşadığı ve ülkeye iadesinin sağlanması gerektiğinden bahsediliyor. Bu da savcıların benzer bir dava dosyasından yanlışlıkla kopyalayıp yapıştırdığına işaret ediyor.

Mahkemeye sunulan dosya, yanlışlıkla Assange'ın adının geçtiğinin anlaşılması sonrası geri çekildi.

Doğu Virginia Bölgesi savcılık ofisinden yapılan açıklamada mahkemedeki dosyalama işleminin yanlışlıkla yapıldığı kaydedildi.

Savcıların Assange hakkında bir suçlamada bulunup bulunmadığı ise belirsiziliğini koruyor.

Fakat mahkeme kayıtlarını takip eden uzmanların tespit ettiği hata ABD Adalet Bakanlığı'nın, bu ülkeye ait gizli belgeleri yayınladığı için eleştiri oklarının hedefinde olan Assange ile ilgili iddianame hazırladığını gösterdi.

Assange 2012 yılında İsveç'te kendisine açılan bir cinsel taciz davası sonrası İngiltere'nin başkenti Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığındı ve o tarihten bu yana elçilik binasında yaşıyor.

Düşürülen davada kefalet koşullarına uymamış olması Assange'ın tutuklanabileceği anlamına geliyor. Bu durumda Wikileaks kurucusunun ABD'ye iadesinin gündeme gelebileceği konuşuluyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!