Aşkı Ve Mevlana'yı tanıyacaklar

Osmangazi Belediyesi, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği iş birliğiyle geçen yıl ilkini gerçekleştirdiği "Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması"nı bu sene il çapında düzenliyor.

Aşkı Ve Mevlana'yı tanıyacaklar

Karabaş-i Veli Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, geçen yıl "Gel, ne olursan ol yine gel" olan yarışma temasının bu yıl "aşk" olarak belirlendiğini söyledi. Dündar, "Tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkıyor, geçmişin mirasını geleceğe taşıyoruz. İşte Mevlana Celaleddin-i Rumi de böylesine önemli bir değer" dedi.
Geçen sene yarışma ilçe çapında olmasına rağmen büyük ilgi gördüğünü belirten Dündar bu yıl yarışmayı Bursa geneline taşıdıklarını açıkladı. Mevlana'nın öğretilerinin gençler arasında yaygınlaşması gerektiğini belirten Dündar, "Sevgi ve hoşgörüyle adını dünyanın dört bir yanına duyuran Mevlana'yı lise çağındaki gençlerimize anlatmak, onlara yeni ufuklar kazandırmak istiyoruz" dedi.
Yarışmanın ayrıntıları hakkında da bilgi veren Başkan Mustafa Dündar, başvuruların 30 Eylül 2011 tarihinde başlayıp 1 Aralık 2011 tarihinde sona ereceğini söyledi.
Katılmak isteyen öğrencilerin müracaatlarını okul müdürlüklerine yapacaklarını belirten Dündar, "Özünde derin bir mana taşıyan bu yarışmaya bütün öğrencilerimizin iştirakini bekliyoruz" dedi.
Proje ortaklarından İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ise, hızlı gelişen teknoloji dünyasında gençlerin sosyal yönden de gelişmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Çok zengin bir geçmişe sahibiz. Çocuklarımıza entelektüel boyutta değerlerimizi anlatmalıyız, bunu da cazip faaliyetlerle yapmalıyız. Bu tür yarışmalar büyük önem taşıyor. Gençlerimiz böylece hem geçmişini tanıyor, hem okuma alışkanlığı ediniyor, hem de mazisine bakarak geleceğini şekillendiriyor" dedi.
Jüri üyelerinden Metin Önal Mengüçoğlu ise yaptığı konuşmada, yarışmanın ne denli önemli olduğunu dile getirdi.
Öğrencilere yarışmada başarılar dileyen Başkan Dündar, jüri üyeleri Mustafa Armağan, Beşir Ayvazoğlu, Saadettin Eğri, Metin Önal Mengüçoğlu ve Cevat Akkanat' da teşekkür etti. Yarışmanın ayrıntıları İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından liselere bildirilecek. Katılma şartları Osmangazi Belediyesi'nin resmi sitesinden de duyurulacak.
YARIŞMA ŞARTLARI
Yarışmaya aşk temalı eserler kabul edilecek. Her yarışmacı yalnız 1 eserler yarışmaya katılabilecek. Eser A4 kağıt ebadında olacak ve 3 sayfayı geçmeyecek. Öğrenciler sadece kendilerine ait eserlerle yarışmaya katılabilecek. Müracaatlar 30 Eylül 2011'den itibaren okul müdürlüklerine yapılacak. Yarışmanın son katılma tarihi ise 1 Aralık 2011. Başvuru için rumuz kullanılması gerekiyor. Eserin üzerine yalnızca rumuz yazılacak, kimlik bilgileri ise katılım formunda yer alacak.
Birinciye 2 bin, ikinciye bin 500, üçüncüye bin, 2 kişiye de 500 lira mansiyon ödülü verilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!