Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Askere gideceğim

Ergenekon davasında tanık olarak dinlenilen Şemdin Sakık, "Tanık olarak dinlenilirken terörist sıfatım yoktur. Cezaevinden çıktıktan sonra askere gideceğim" dedi.

Askere gideceğim

Silivri Cezaevi Kampusü'nün yanında bulunan büyük duruşma salonunda Ergenekon davasının görülmesine devam ediliyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 256. duruşmasında Sakık'ın dinlenilmesine devam ediliyor. Duruşmada emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Emekli Korgeneral Mehmet Eröz ve Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun da aralarında bulunduğu 13 tutuklu sanık hazır bulunurken Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık duruşmaya katılmadı.

Davanın dün görülen celsesinde gizli tanık Deniz olarak ifade verirken gerçek kimliğini açıklayan Şemdin Sakık, gizli tanık odasında ifade vermeye devam ediyor. Orijinal sesi ve görüntüsü duruşma salonunda bulunan ekranlara yansıtılan Sakık, kendisinin davada tanık olarak dinlenmesiyle ilgili tepkiler olduğunu bu konuda bir şeyler söylemek istediğini belirtti. Sakık, "Ben tanık olarak dinlenirken terörist sıfatım yoktur. Bana eski terörist diyebilirsiniz, geçmişi suçlarla dolu diyebilirsiniz ama şu anda suç işliyor diyemezsiniz. Öcalan'ın Şam'dan getirilmesi tamamen benim geliştirdiğim plan çerçevesinde oldu. Pişmanlık yasasından faydalanmak için dilekçe verdim. Benim için dağa gidiyorsanız, gitmeyin mesajı verdim. Örgütün içinde benimle birlikte hareket eden insanlar, korkularından teslim olmadılar ama örgütü bırakıp ya Kuzey Irak'a ya da Almanya'ya yerleştiler" dedi.

"15 yıl sonra özgürlüğüme kavuşacağım" diyen Sakık, "Çürük raporu alma, bedelliden yararlanma imkanım olmasına rağmen sembolik değeri olsun diye askere gitmeyi düşünüyorum. Bu ordu Türkiye'nin ordusudur. Askere gidererek, Kürt gençlerine 'ordu sizindir, askerlik yapın mesajı' vereceğim" şeklinde konuştu.

"Ergenekon, Balyoz ve KCK davaları olmasaydı bugün kan oluk oluk akacaktı" diyen Sakık, "Bu nedenle hayırlı bir iş yaptığıma inanıyorum" şeklinde konuştu.

Cezaevinde 16 kitap ve binlerce makale yazdığını anlatan Sakık, "Kitaplarımın özeti bu şiddetin, Kürtlere ve Türkiye genelinde insana ait olan her şeye verdiği zararı işlemekti. İnşallah bu kitaplarım bazılarını aydınlatır. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Duruşma Sakık'ın tanık olarak dinlenilmesiyle devam ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!