Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Aşırı terleme depresyona sürüklüyor

Hem özel hem de sosyal hayatta birçok soruna neden olan aşırı terleme, tedavi edilmediğinde hayatı kabusa çevirebilir.

Aşırı terleme depresyona sürüklüyor

Aşırı terlemenin sosyal ve ruhsal yönden hayatın her alanında ciddi sorunlara neden olabileceğini belirten Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Oryal Erdik, obezite ve guatr gibi pek çok hastalığın da neden olabileceği aşırı terlemede kalıcı çözümün ameliyat olduğu görüşünde. "Tecrübeli bir göğüs cerrahının yapacağı aşırı terleme ameliyatıyla, sosyal hayata yeniden dönebilir, gönül rahatlığıyla insanlarla tokalaşabilirsiniz!" diyen Dr. Erdik, günlük hayatı olumsuz etkileyecek boyuttaki aşırı terlemenin genellikle eller, koltuk altları, yüz ve ayaklarda olduğunu belirtti.

KİŞİ KENDİNİ DIŞ DÜNYADAN SOYUTLUYOR
Aşırı terlemenin sosyal hayatı kısıtlayan bir hastalık olduğunu belirten Dr. Erdik, tedavi edilmediğinde sorunun kişiyi depresyona sürükleyebileceği konusunda uyardı. Dr. Erdik, "Bizim özellikle rahatsızlık olarak yorumladığımız hastalarda; terleme, 'ısı düzenleyici' faktör olmaktan çıkıyor ve aşırı terlemeye dönüşüyor. Aşırı terleme insanı utandırır, saklanma ihtiyacı oluşturur. Diğer insanlardan uzaklaştırır. Karşı cinsle yan yana gelmek, toplum içine çıkmak istemezler. Kişi kendini dış dünyadan soyutlar, eve kapanır ve hatta depresyona girebilir. Hasta, 'kimse ile tokalaşamıyorum, günde 3-4 defa çamaşır değiştiriyorum, toplum içine çıkamıyorum' gibi şikayetlerle bize başvuruyor. Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir. Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır" ifadesini kullandı.

OBEZİTE AŞIRI TERLEME NEDENİ
Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak aşırı terlemeye neden olabilir. Dr. Erdik, özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen aşırı terleme hastalığında botoks, iyontoferez gibi tedavi yöntemleri için "Bu yöntemlerle el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme sorununu tamamen çözülemez, geçici süre azaltabilir. Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir" dedi.

CERRAHİ MÜDAHELE NASIL YAPILIR?

Aşırı terleme bozukluğunun tedavisinde geçerli olan en etkili ve kesin tedavi şekli cerrahi uygulama olduğunu söyleyen Dr. Erdik şöyle konuştu: "Ancak bu şekilde; sempatik sinir bütünlüğünün belli seviyelerde bozulması nedeniyle vücut bölgelerinde oluşan aşırı terlemenin, normal terleme düzeyine indirilmesi söz konusudur. Cerrahi tedavi yöntemleri, bu konuda deneyimi olan göğüs cerrahisi uzmanları tarafından uygulanmalı. Eğer el, koltuk altı ve sırt etkilenmiş ise; genel anestezi ile göğüs yan duvarına bir veya iki adet yarım santimlik kesiler yapılır. Bu kesilerden girilerek, özel aletler ve teknikler yardımıyla, sempatik sinirin bu bölge için olan aşırı etkisi ortadan kaldırılır. Kapalı ameliyat teknikleri (endoskopik sempatektomi) kullanılarak, kolaylıkla ve sorunsuz gerçekleştirilen operasyon 20-30 dakika sürmektedir. Ameliyattan göğüs dreni takılı olarak çıkan hasta, ertesi gün dreni alındıktan sonra taburcu edilmekte ve bundan sonra aynı gün günlük aktivitelerini rahatlıkla yapabilmektedir. Tek taraflı yapılan bu işlemin, daha sonra diğer taraf için de tekrarlanması en doğru ve geçerli olanıdır."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!