Aşırı şeker tüketimi depresyona sokuyor (ÖZEL HABER)

Çağımızın en yaygın hastalıklarından olan depresyon, özellikle ergenlik çağındaki gençlerde çok görülüyor. Vatandaş da genel anlamda depresyondan kurtulmak için tatlı tüketimine yönleniyor. Ancak yapılan araştırmalar şeker tüketiminin mutlu etmekten çok kişiyi depresyona soktuğunu ortaya çıkarıyor.

Aşırı şeker tüketimi depresyona sokuyor (ÖZEL HABER)

SEFA BALABAN - BURCU SEKMEN  / BURSADABUGUN

Modern çağın hastalığı; depresyon. Bir çok nedeni olan depresyonun belirtileri ise hayattan kişiyi hayattan koparacak cinsten olabiliyor. Kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülen depresyon ile alakalı bilgi veren Özel Esentepe Hastanesi Psikoloğu Ceylin İkizoğlu, "Depresyon çok fazla yaygınlığı olan bir rahatsızlık. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2020 tahminlerine göre dünyada en çok görülecek olan rahatsızlık depresyon. Depresyon kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. Klinik olarak her 5 kadından biri ve her 10 erkekten biri hayatlarının bir döneminde depresyona yakalanıyor. Depresyonun toplumdaki genel dağılımı da yüzde 3 ve yüzde 6 arasında. Kadınlarında duygusal olarak daha hassas karakterler oldukları için depresyon fazla görünür. Hemen hemen her kesin hayatlarının belirli dönemlerinde depresyona girdiği zamanlar söz konusu. Kimi zaman bir aşk acısı yaşanıyor, kişi ardından depresyona giriyor. Birini kaybediyor ve kişi depresyona giriyor" ifadelerini kulandı.

ENERJİ ÇEKİLMESİ, İŞTAHSIZLIK

Depresyonun belirtilerinden de bahseden Psikolog Ceylin İkizoğlu, "Durup dururken tüm enerjinizin çekilmesi, iştahsızlık, artık hayattan eskisi kadar zevk alamama, eskiden yaptığınız şeyleri artık aynı güçte yapamama, odaklanma problemi, uyku bozukluğu, umutsuzluk, karamsarlık, mutsuzluk ve kendini suçlama belirtileri depresyonun ana belirtileri. Zaman zaman hepimizin bu tarz belirtileri gösterdiği durumlar olabiliyor. Bunların kişinin hayatını olumsuz olarak uzun süreli etkilediği zamanlarda biz depresyon tanısını koyabiliyoruz. Depresyona ne kadar erken tanı koyulursa ve müdahale edilirse iyileşme oranı o kadar yüksek oluyor" dedi.

ŞEKER TÜKETİMİ DEPRESYONA SOKUYOR

Sanılanın aksine şeker tüketiminin depresyonu tetiklediğinin altını çizen İkizoğlu, "Sadece ilaç ya da terapi olarak değil, depresyonda kişinin hayatı ile alakalı değişimler yapması çok önemli. Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki işinin teme düzeninde yapılan önemli değişikler depresyona iyi geldiğini gösteriyor. Özellikle bağırsaklarımızın beynimize doğrudan ilişkisi olduğundan dolayı kişinin direkt iyileşmesine yardımcı olduğuna dair çalışmalar var. Özellikle karbonhidrat ve glütensiz beslenmelerde kişinin kendini daha iyi hissettiğine dair çalışmalar yapılmış. Şeker tüketimi arttıkça depresyona girme riski yükseliyor. Bu da gösteriyor ki yediğimiz içtiğimiz besinler bizim ruh halimizi oldukça etkiliyor. Kişi eğer yeme düzenini oturtursa daha kendini koruyabilir" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!