Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali'nde anıldı

HALK Ozanı Aşık Veysel, bu yıl 20'incisi düzenlenen 'Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali'yle anıldı.

Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali'nde anıldı

Şarkışla Kaymakamlığı, Şarkışla Belediyesi, Sivrialan Köyü Muhtarlığı ile Aşık Veysel'i Anma ve Yaşatma Derneği işbirliğinde düzenlenen programlarla halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu anıldı. 20'incisi düzenlenen Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali'ne Sivas Vali vekili Mustafa Aydın, Ak Parti Sivas Milletvekili Ali Turan, Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ali Taş ve ilçe protokolü katıldı. Festivale katılan protokol üyeleri öğle saatlerinde Aşık Veysel'i kabri başında ziyaret ederek mezarına karanfil bıraktı. Daha sonra burada dua edilerek Aşık Veysel'in mezarı başında ozan Ali Güç tarafından ünlü ozanın bazı eserleri seslendirildi.

İl ve ilçe protokolü mezar ziyareti sonrasında köy içindeki Aşık Veysel Müzesi ek binasının açılışının gerçekleştirdi. Müzeyi gezerek Aşık Veysel'e ait eşyaları inceleyen protokol üyeleri daha sonra Sivrialan Köyü'ndeki programa geçti. Programda Aşık Veysel'in oğlu Ahmet Şatıroğlu'nun gelini Sevim Şatıroğlu, ünlü ozan hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. Programda ses sanatçıları tarafından ünlü ozanının eserleri seslendirildikten sonra protokol konuşmalarına geçildi.

Aşık Veysel'in bütün dünyaya mesaj verdiğini belirten Ak Parti Milletvekili Ali Turan, "Aşık Veysel bir deryaydı. O Şarkışla'dan Sivrialan'dan doğan bir irfan güneşiydi. Sadece Sivas'a değil bütün Türkiye'ye hatta onu anlayan bütün dünyaya mesaj veren birisiydi. Yaşamı boyunca bize çok güzel mesajlar verdi. Ama ne hikmetse bizim değerlerimiz öldükten sonra daha iyi anlaşılmaya başlıyor. Biz Veysel'i öldükten sonra tanımaya başladık" dedi.

Milletvekili Malik Ecder Özdemir ise, "Aşık Veysel'in çok farklı özelliklerini söyleyebiliriz. Ama Aşık Veysel'in en önem özelliği bir Cumhuriyet ozanı olmasıdır. Aşık Veysel doğup büyüdüğü bu topraklarda hayatı boyunca etnik mezhep ayrılıkları yapmamış bütün insanları birlikte, bir arada aynı mesafede görmüştür" dedi.

Vali vekili Mustafa Aydın da, "Aşık Veysel toplumda birlik berberlik duygularının gelişmesine önemli katkılar sağlamış, halk ozanı olmasıyla birlikte topluma ışık tutan aydın kimliği ile de ön plana çıkan, dizelerinde sevgiyi, kardeşliği eşsiz bir üslupla betimlemiştir" diye konuştu. 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!