Aşı tek başına gripten korunmak için yeterli değil

Mevsim değişimlerinde havalara aldanarak hareket edenler bu günlerde en çok gripten şikayet ediyor ve bundan korunmak için de akla ilk gelen çözüm de grip aşısı. Ancak uzmanlar grip aşısının bu hastalıktan korunmak için yeterli olmadığını, belli tedbirleri alarak hastalıktan korunmanın yollarını açıklıyor.

Aşı tek başına gripten korunmak için yeterli değil

Doruk Sağık Grubu Doktorlarından İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Akkaya, grip aşısının bu dönemlerde yoğunlaşan salgınlardan korunmak için tek başına çözüm olmadığını, kişilerin grip aşısıyla beraber belli tedbirleri alarak hastalıktan korunabileceğini söyledi. Gripten korunmanın tek yolunun aşı olmaktan geçmediğini belirten Önder Akkaya, grip aşısının bu dönemlerde yoğunlaşan salgınlardan korunmak için tek çözüm olmadığını, kişilerin grip aşısıyla beraber bazı ek tedbirleri alarak grip'ten korunabileceğini söyledi.
Gripten korunurken dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çeken Dr. Önder Akkaya, hastalığın başkalarına bulaştırılmaması için hastalık geçene kadar insanlarla yakın temastan kaçınılması gerektiğini, ortak kullanım alanlarına zorunlu olmadıkça gidilmemesini, bol sebze meyve tüketilmesi gerektiği söyledi ve ekledi: "Bol istirahat gribin geçmesinde en önemli etkendir."
Grip ile nezlenin vatandaşlar tarafından karıştırıldığını hatırlatan Dr. Akkaya, "Nezle, nezle virüslerinin yaptığı sürekli burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerle birlikte öksürme ve boğazda yanma hissinin oluştuğu bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Grip ise hastayı yatağa kadar düşürecek şiddete, yüksek ateş başta olmak üzere aşırı halsizlik ve şiddetli eklem ağrılarının ortaya çıktığı bir enfeksiyondur" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!