ASELSAN'ın gözdeleri Konya'da üretilecek

ASELSAN ve Konya Savunma Sanayi Anonim Şirketi ortaklığında Konya'da kurulacak tesiste Türkiye'nin ihtiyacı olan savunma sistemleri üretilecek.

ASELSAN'ın gözdeleri Konya'da üretilecek

ASELSAN ve Konya Savunma Sanayi AŞ ortaklığında 300 milyon lira  sermayeli şirketin kurulmasına dair proje için imzalar atıldı.

Silah sistemlerinin üretilmesi, tasarımı, Ar-Ge'si ve inovasyon  merkezi oluşturulması kapsamında, Organize Sanayi Bölgesinde 35 bini kapalı 140  bin metrekarelik alanda Silah Sistemleri Tesisi kurulacak. 

Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan ve  önümüzdeki günlerde temeli atılacak tesisin 2019'da üretime geçmesi hedefleniyor. 

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji  Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, yaptığı açıklamada, 300 milyon  lira sermaye yatırım ile ülkenin ihtiyacı silah sistemlerinin üretileceğini  söyledi.

Konya'nın, Anadolu'nun savunma sanayi üretim merkezi olması yolunda  önemli bir adımın atıldığına dikkati çeken Altunyaldız, savunma sanayisinin  Türkiye'nin çekici gücü olmaya devam edeceğini ve 3,5 milyar dolarlık ihracatın  Konya ile daha da yukarı taşınacağını dile getirdi.

Altunyaldız, ASELSAN'ın önemli bir yatırımının Konya'ya  kazandırılmasıyla kentin savunma sanayisinin omurgası olacağını vurguladı.

"Elektronik ve mekatronik sistemler de üretilecek"

Konya'nın tedarikçi firmaları, işgücü ve insan kaynağı birikimiyle  savunma sanayisi potansiyeline işaret eden Altunyaldız, şöyle konuştu:

"Konya, üretim ve ihracatıyla savunma sanayisinde Türkiye'de ilk 5'e  giren bir şehir. ASELSAN ve Konya Savunma Sanayi AŞ arasında şirket kurulması,  ASELSAN'ın şu anda ürettiği silah sistemlerinin, Konya'da yapılması sürecinin  başlatılmasına karar verdik. Taraflarca iyi karşılandı. Cumhurbaşkanımıza da bu  armağan için şükranlarımızı sunuyoruz. Toplamda 300 milyon lira sermayeli ve 150  milyon liralık başlangıç yatırımı var. Türkiye'nin ithal ettiği orta kalibredeki  tüm silah sistemlerinin üretilmesi planlanıyor. Bunlar içerisinde otomatik  makineli tüfekler, otomatik toplar, stabilize sistemler, komuta sistemleri ve  hedef vurma sistemleri var. Elektronik ve mekatronik sistemler de üretilecek."

İlk üretim 2019 sonunda

ASELSAN'ın Ankara'daki üretim imkanlarının bu tesiste de  oluşturulacağını anlatan Altunyaldız, şunları kaydetti:

"İnsan kaynağı arasında bir geçişkenlik de olacak. Konya Savunma  Sanayi AŞ'nin yüzde 49, ASELSAN'ın ise yüzde 51 hissesinin olduğu bir şirket. Bu  şirkette tamamen ASELSAN'ın insan kaynağı, know-how ve birikimi söz konusu.  Önümüzdeki dönemde ciddi anlamda istihdam, mühendislik ve teknoloji kabiliyetinin  kazanılması durumu olacak. İlk üretimin 2019 sonunda başlamasını öngörüyoruz.  Konya'nın teknolojik altyapısı komple değişmiş, desteklenmiş ve dijital yol  haritasında öne geçmiş olacak. Bunu son derece önemsiyorum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!