Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Arınç'tan Yunanistan açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün bir televizyon kanalına verdiği mülakattaki bazı ifadelerin yanlış anlamalara yol açtığını belirterek, "Yunanistan ile ilişkilerimizin bugünkü seviyesi ve iki Başbakanın karşılıklı olarak besledikleri dostane duygular dikkate alındığında, bu tür yanlış anlamalara meydan verilmemesinin önemi açıktır" dedi.

Arınç'tan Yunanistan açıklaması

Arınç, yazılı açıklama yaparak, dün bir televizyon kanalında canlı yayında verdiği mülakatta Kıbrıs konusunda değindiği hususlarla ilgili olarak Yunanistan Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaları dikkatle okuduğunu belirtti.

Yunanistan tarafının hassasiyetlerini anladığını ifade eden Arınç'ın açıklaması şöyle:"Benim bu mülakattaki amacım, Türkiye'nin tutumunu anlatmak, bu bağlamda Sayın Başbakanımızın Yunanistan Başbakanı Sayın Papandreu'yla yaptığı telefon görüşmesinin ne kadar iyi ve dostane bir havada geçtiğini izah etmek ve Sayın Başbakanımızın bu görüşmede Yunanistan Başbakanı'na aktardığı hususların altını çizmekti.

Tabiatıyla Sayın Başbakanımızla yaptığı görüşmede Yunanistan Başbakanı da kendi pozisyonunu anlatmıştır. Bu çerçevede dünkü mülakattaki bazı ifadelerimin maalesef yanlış anlamalara yol açtığını görüyorum. Yunanistan ile ilişkilerimizin bugünkü seviyesi ve iki Başbakanın karşılıklı olarak besledikleri dostane duygular dikkate alındığında, bu tür yanlış anlamalara meydan verilmemesinin önemi açıktır." 

YUNANİSTAN'DAN SONDAJ YALANLAMASI

Yunanistan Hükümet Sözcüsü İlias Mosialos, Başbakan Yorgo Papandreu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rumların doğu Akdeniz'de petrol arama girişimleriyle ilgili olarak, Türkiye'nin de bölgede araştırma yapabileceğini söylediğine dair haberlerin doğru olmadığını ileri sürdü.Mossialos yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Papandreu'nun, Erdoğan'a, "siz de araştırma yapabilirsiniz. Yeter ki gerginlik olmasın" dediğine ilişkin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Açıklamasında ayrıca, iki ülke başbakanlarının, Türkiye ile Yunanistan arasındaki yüksek düzeyli stratejik işbirliği toplantısının Kasım ayında gerçekleştirilmesi konusunda anlaştıklarına dair haberlere değinen Mosialos, "ortak toplantı uygun önkoşullar olduğunda gerçekleştirilecektir" dedi.

HÜRRİYET

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!