Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ARINÇ'TAN JANDARMAYA HOPA TEPKİSİ

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, jandarmanın olaylar sırasında hareketsiz kalışını eleştirdi.

ARINÇ'TAN JANDARMAYA HOPA TEPKİSİ

AK Parti Bursa Milletvekili adayı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün Hopa'da meydana gelen olayları Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'ya değerlendirdi. Arınç, jandarmanın olaylar sırasında hareketsiz kalışını eleştirdi.

İşte Arınç'ın o açıklamaları:

Bursa'dayım. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın konuğu olarak geldim bu kente. Önce Bursaspor'un stadının temelini atan Bülent Arınç ile öğle yemeğinde İskenderoğlu Konağı'nda sohbet etme imkanı buldum.

ARINÇ BURSA'DA TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI
Botanik parkındaki tarihi konak son derece huzurlu. Ama konuştuğumuz konular sıkıntılı. Arınç'la ilk olarak Hopa'da başlayan bir vatandaşın ölümü ve bir polisin ağır yaralanmasıyla sonuçlanan olayların ardından çeşitli kentlerden gelen bağlantılı protestoları konuşuyoruz.

"Bunlar organize olaylar. Tahmin ediyorum ki seçime kadar da sürecek" diyor Arınç.

HOPA'YI BELLEKLERE KAZIMAYA ÇALIŞAN BİR EYLEM
"Polisin orantısız güç kullandığını düşünmüyor musunuz? Bir vatandaş öldü" diye soruyorum. "Aynı olayda bir de polis yaralandı" diye yanıt veriyor ve ekliyor "Kim kime aşırı güç kullanmış. Bir vatandaş kalp krizine bağlı olarak hayatını kaybetmiş. Bir polis de taşlanan Başbakanlık otobüsünden düşerek yaralanmış. İki hadise de üzücü. Bu iş 50-100 kişilik bir grubun başlattığı bir olay. Ancak protesto değil sadece. Hopa'yı hiç unutulmayacak bir biçimde belleklere kazımayı amaçlayan bir eylem" diyor Arınç.

'SÖZLE PROTESTO DEĞİL Kİ!'
Taşıdığı pankartlara dikkatleri çekiyor. Pankartlarla 'sokakları biz ele geçireceğiz' mesajı verildiğini vurguluyor Başbakan Yardımcısı ve ekliyor, "Bu olayın ardından Ankara'da Bursa'da da olaylar oldu. Bu olaylar bir cana, şahsa, ya da bir partinin tüzel kişiliğine, Başbakanlık'ın resmi aracına, Başbakan'ın kendisine karşı taş atma şeklinde gerçekleşti. Sözle protesto değildi ki."

'JANDARMA SEYRETTİ! NEDEN?'
Bülent Arınç'ın dikkat çektiği en ilginç nokta ise olaylara ilişkin bir fotoğraf karesine yaptığı atıf.

"Fotoğrafta polis göstericilere müdahale ederken jandarma bir köşede duruyor. Bu soru işaretidir. Peki neden jandarma hareketsiz kaldı diye sormak gerekir. Eminim oradaki en yüksek mülki amir olan Kaymakam bir açıklama yapacaktır. Ama polis bir çaba içindeyken askerlerin hareketsiz kalması açıklamaya muhtaç bir durum."

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!