Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Arınç'tan 'darbe' açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Darbeciliği aklından geçiren varsa iddianameyi okusun

Arınç'tan 'darbe' açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 12 Eylül askeri darbesiyle ilgili iddianameye değinerek, "Darbeciler hakkında iddianame tanzim edildi. Arkadaşlar bundan sonra darbeciliği aklından geçiren varsa bu iddianameyi alıp okusunlar." dedi.

Arınç, AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığında yapılan 'Siyaset Akademisi'nde kursiyerlere ders verdi. Ardından MÜSİAD ve Gonca Kreş Anaokulu'nun açılışına katıldı.

Arınç, Siyaset Akademisi'nde kursiyerlere yaptığı konuşmada, "Darbeler insanların özgürlüklerini elinden aldı; hukuksuzlukları ayyuka çıkardı." dedi.

Arınç, "12 Eylül 2010'da yani 12 Eylül 1980 askeri darbesinden tam 30 sene sonra bir referandum yapıldı. Referandumda kabul edilen maddelerden biri darbecileri koruyan hükümlerin kaldırılmasıydı. Şimdi darbeciler hakkında iddianame tanzim edildi. Arkadaşlar bundan sonra darbeciliği aklından geçiren varsa bu iddianameyi alıp okusunlar. Bunlar milletimizin sayesinde oldu. Referandumda evet oyu kullanan tüm milletime teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Konuşmasında 28 Şubat sürecinde yaşanan hukuksuzluklardan örnekler veren Arınç, "O dönemde Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, oturdu iki satırlık bir mektup yazdı. YÖK Başkanı önce hık mık etti, 'yasa lazım' dedi ama Çevik Bir, 'yasaya zaman yok' deyince imamhatiplerin önünü kesmek için adımlar atıldı. 1999'dan bu yana imamhatipler ve tüm meslek liseleri gözden çıkarıldı. Pek çok teknik okulumuzun önü kesildi. Sanayide ara eleman bulunamaz hale geldi. Neydi bu imamhatip düşmanlığı. Biraz dini eğitim veriliyor. Lisedeki tüm derslerin yanı sıra biraz Arapça biraz Kur'an bilgisi veriliyor. Aslında cenaze yıkamak için açıldığı söylenen bu okullardan mezun olanlar arasından kaymakam da çıkmaya başlayınca bir tehlike olarak görüldü" değerlendirmesinde bulundu.

'Yakın geçmişte iç kaynaklı ekonomik krizler yaşadıklarını, AK Parti döneminde ise hiç yaşanmadığını belirten Arınç, "Dış kaynaklı krizler oldu, ama Türkiye bundan en az etkilenen ülkelerin başında geldi. Çünkü siyasi istikrar ekonomik istikrarı getirdi. Bunlar birbirinden ayrılmaz Siyam ikizleri gibidir. 81 yılda 60 Hükümet kuruldu. Bir hükümetin ortalama ömrü 16-17 aydı. Ama biz geldikten sonra 10 yıldır istikrar devam ediyor. Bir söz hatırlıyorum; 'kar, işin devamındadır.' İstikrardan rahatsız olanlar, çok çalıştılar. Engellemeye çalıştılar. Siz o engellemelerin açık olanlarına şahitsiniz; biz de kapalı olanlarına. Güçlü iktidar, kararlı, cesur ilkeli siyaset yapan insanlar, ekonomik gelişmenin temelidir. Biz dışarıdan insan ithal etmedik. Örneği de Ali Babacan olabilir. Çıkrıkçılar Yokuşu'nda babasının dükkanında harçlık alarak ticarete başlayan, şimdi de ekonominin yönetimini eline alan bir arkadaşımız" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!