Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Arınç'tan AB'ye mesaj var

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fransa'da katıldığı bir konferansta Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı değişimi anlattı.

Arınç'tan AB'ye mesaj var


"Son senelerde uygulanan özgürlük anlayışıyla gerçek laikliğin tadını almaya başladık" diyen Arınç, yeni anayasada da laiklik ilkesinin yer almasını istediklerini belirtti. Arınç, Avrupa Birliği'ne ise "Müslümanız diye bizi almazsanız bütün ilkelerinizi çiğnemiş olursunuz" sözleriyle seslendi.

LAİKLİKLE İLGİLİ BİR ENDİŞEMİZ YOK"

Paris'te düzenlenen, "Türkiye'nin değişim sürecinde insan hakları" konulu konferansta konuşan Arınç, Türkiye'nin sosyal, demokratik, laik bir hukuk devleti olduğuna dikkati çekti.

Arınç, "Laiklikle ilgili bir endişemiz yok, bütün mesele laikliğin uygulanış şeklinde. Şu ana kadar baskıcı bir anlayış hakimdi. Laikliğin 1937'den şu geçtiğimiz yıllara kadar uygulanış biçiminden halkımız büyük rahatsızlık duydu. Baskıcı bizantinist bir devlet anlayışıydı. İnsanların kılık kıyafetlerine, inançlarına, ibadetlerine hatta izlediği TV programlarına kadar işi götüren laikçi bir anlayıştı" dedi.

Son yıllarda değişen anlayışla birlikte Türk halkının gerçek laikliğin tadını almaya başladığını da kaydeden Arınç, "Laikliğe yüklediğiniz anlam din ve vicdan özgürlüğü ise bütün inançlara saygılı olmaksa farklı inanç gruplarının kendisini özgürce ifade edebilmesiyse hatta 'ben inançsızım' demekse bunların hepsine saygı göstermektir" dedi

Başbakan Yardımcısı, konferansta Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerini de değerlendirdi.

"AB TÜRKİYE'Yİ MÜSLÜMAN OLDUĞU İÇİN ALMAZSA KENDİ DEĞERLERİNİ ÇİĞNEMİŞ OLUR"

Müslüman nüfusu ile Türkiye'nin üyeliğinin Avrupa için çok önemli olduğuna dikkati çeken Arınç, Avrupa'ya önyargıları bırakarak kendi değerlerine sahip çıkma çağrısında bulundu.

Arınç, "Dediler ki siz Türkiyesiniz, sizi de AB'ye alırsak İran'la, Suriye'yle, Irak'la komşu olacağız. E ne yapalım uzaya çıkalım. Bizim coğrafyamız bu. Siz hepiniz Hristiyan olabilirsiniz buna saygı duyuyoruz ama sırf Müslüman olmamız sebebi ile bizi almazsanız siz kaybederseniz, değerlerinizi çiğnemiş olursunuz" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Arınç, son yıllarda Avrupa Birliği'ne karşı ev ödevini yapan Türkiye'ye ileri sürülecek bir mazeretin kalmadığına da değindi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!