Arınç, İnegöl Kent Müzesine hayran kaldı

Bayram tatilini Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Oylat kaplıcalarında geçiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti ilçe yönetim kurulu üyesinin cenazesine katıldıktan sonra tarihi yerleri gezdi. Arınç, ilk kez gittiği kent müzesine hayran kaldı.

Arınç, İnegöl Kent Müzesine hayran kaldı


Bülent Arınç, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Kaymakam Ali Akça, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Bülent Temelli ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte İnegöl Kent Müzesi'nde bulunan tarihi eserleri tek tek inceleyerek, İnegöl tarihi hakkında bilgi aldı.
Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Kent müzesini daha önce gezememiştim. İnegöl'ün geçmişten bu yana bütün sosyal, kültürel, folklorunu, el sanatını, küçük meslek dallarını, bugün unutulmaya yüz tutmuş, onları muhtelif bölümler halinde bizzat canlandıran çok güzel bir müze. Türkiye'nin her tarafına gidiyorum. Böylesine canlı, böylesine içten, halkın gönüllü katkıları ile hazırlanmış bir müze ilk defa gördüm. Yeri de çok güzel. Zamanında belediye olarak kullanılmış. Atatürk tarafından kadınlara 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı tanınmıştı. O tarihte Avrupa'nın pek çok ülkesinde kadınlara seçilme hakkı verilmemişti. Seçme hakkı verilmişti. 1935 yılında yapılan ilk seçimlerde bu haktan sonra İnegöl'ü temsilen Şekibe hanımefendi milletvekilimiz olmuş. Bunlarında hatırasını yaşatan bir bölüm var. Siyasette, kültür, toplumsal hayatta da İnegöl esasen çok güçlü. Milli mücadele dönemi hatta kuruluştan başlayarak, İnegöl'ün geçirdiği evreler, kent müzesinde çok güzel anlatılmış. Sadece İnegöl'de yaşayanlar buraya gelen yolu düşen herkesin bu ziyaretini yapmasını arzu ederim. Belediyemiz güzel bir hazırlık yapmış. Bunu diğer şehirler içinde bir örnek olmasını tavsiye ederim. Çünkü her şehrin bir hayatı, ruhu var. Bu ruhun burada yaşıyor olması çok önemli. Hemen hemen hediye edilen pek çok objenin İnegöl ile bir şekilde irtibatı olan değerli aileler tarafından verildiğini gördüm. Çok teşekkür ediyorum. Geçmişte ticaret bakanlığını yapan Ahmet Türkel'de birkaç ay önce vefat ettiler. Onun ailesi tarafından bağışlanan pek çok objeyi gördüm. İnegöl'ü böyle bir müzeye sahip olduğu için tebrik ediyorum" dedi.
Arınç'a kent müzesi ziyareti sırasında İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından İspakpaşa Külliyesinin üç boyutlu tablosu hediye edildi. Kent müzesi ziyaretinin ardından İshakpaşa Camii'ne yönelen Arınç'ı kötü bir sürpriz bekliyordu. İshakpaşa'nın kabrinin bulunduğu külliyeye girip dua etmek isteyen Arınç, kapının kilitli olması sebebiyle kapıdan dua etmek zorunda kaldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Çalıkuşu 27. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yeni dizi Paşa Gönlüm 1. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm full izle, Yasak son bölüm izle 18 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm full izle, Yalan Dünya son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm full izle, Böyle Bitmesin son bölüm seyret, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Karagül 42. bölüm full izle, Karagül son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Karagül 42. bölüm fragmanı ve özeti izle
Dila Hanım 61. bölüm full izle, Dila Hanım son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Dila Hanım 61. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Huzur Sokağı dizisi 67. bölüm full izle, Huzur Sokağı son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Huzur Sokağı dizisi bitiyor mu? Huzur Sokağı final mi yapıyor? 18 Nisan 2014
Medcezir 31. bölüm full izle, Medcezir son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Medcezir 31. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 132 Bölüm - Ölüm karşınızda titreyecek Sultanım
Selim'e itaat - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Sultan Süleyman'ın yüreğini dağlayan haber - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Güneşi Beklerken 41. bölüm 2. fragmanı izle 20 Nisan 2014