Arıcılık kursuna yoğun ilgi

Yozgat'ta arıcılık ve bal üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde açılan arcılık kursuna ilgi yoğun oldu.

Arıcılık kursuna yoğun ilgi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü salonunda açılan ve akşam mesai saatinden sonra devam eden arıcılık kursuna katılan 62 kursiyer arı ve kovan bakımı anlatıldı. Arıcılık kursuna yoğun ilgi olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, amaçlarının arıcılık faaliyetlerinin bilinçli olarak yapılması ve arcılıkla uğraşan kişi sayısının artırılması olduğunu söyledi. Özdemir, "Yozgat'ta bal bölgelerini ve kaliteli bar üretimini artırmayı düşünüyoruz. 62 kişinin katıldığı ve 80 saat devam eden kursu tamamladık. Yapılacak sınavın ardından başarılı kursiyerlere arıcılık sertifikası verilecek" dedi.

Yozgat'ta yıllık ortalama 250 ton bal üretimi gerçekleştirildiğini belirten Özdemir, bu rakamı yıllık 750 tona çıkarmak istediklerini, arıcılıkla uğraşan üreticilerin teşvik alabilmeleri için sertifikalarının da olması gerektiğini belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!