ARAZİ PİYANGOSU KİMLERE VURDU?

Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları, gözlerin bu iki bölgeye çevrilmesini de beraberinde getirdi.

ARAZİ PİYANGOSU KİMLERE VURDU?

Başbakan Erdoğan'ın 'İki Yeni İstanbul' projesi, şehrin inşa edileceği bölgelerde hareketlenme yarattı. Karaburun-Yeniköy sakinleri ellerindeki arazileri şehrin inşası başlayana kadar satmamakta kararlılar.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'in önceki gün 'Yeni İstanbul' projesinin açıklamasının ardından VATAN ekibi 1-1,5 milyonluk nüfusu taşıyacak şehrin kurulacağı alana gitti. Başbakan'ın açıkladığı taşocaklarının bulunduğu bölgede yer alan Arnavutköy'e bağlı Karaburun-Yeniköy mevkiinde kurulacak olan şehrin yerinde şimdilik küçük yerleşim birimleri mevcut. Bölge sakinlerinin gözleri ise yeni şehir için gelecek iş makinelerinde. 2 bin 100 nüfuslu, 600 haneli ve 38 kilometrekare büyüklüğündeki Yeniköy sakinleri ellerindeki arazilerin değerlendiğini söyleyip yeni şehir için çalışmaların başlayacağı güne kadar arazilerini kimseye satmayı düşünmüyorlar. Köylüler aynı zamanda taş ocaklarından projede yer alan büyük limana kadar olan 5-6 kilometrelik kıyı şeridinin de sahipleri konumundalar.

'ÖNCE ECEVİT SÖYLEMİŞTİ'
66 yaşındaki emekli Sedat Akunsu 15 yıldır Karaburun-Yeniköy civarında yeni bir şehir kurulacağına dair iddiaları duyduğunu söylüyor. İlk kez eski Başbakanlardan Bülent Ecevit tarafından projenin dile getirildiğini belirtiyor. Akunsu, "15 yıldır bu projeyi ilk kez ciddiye alıyorum ve elimdeki araziyi kepçeler toprağı kazmaya başlayıncaya kadar satmayı düşünmüyorum" diyor.

75 yaşındaki Demir Demircan da elindeki araziyi satmayı düşünmeyenlerden: "Bölge eskiden tamamıyla bu köylünün arazisiydi. Zamanında ucuza bu arazileri sattık. Zaten 3-4 güne kadar arazi satın almak isteyen bu köye akmaya başlar" diyor. Arnavutköy'deki Sevigen Emlak'ın sahibi İbrahim Sevigen Yeniköylülern elinde en fazla 100 dönüm arazi kaldığını söylüyor. 20 yıldır koruma alanı olan bölgedeki arazilerin 1,5 yıl öncesine kadar değerli olmadığını söyleyen Sevigen "Projenin olumlu etkileri uzun sürer"diyor.

ANADOLU YAKASI
Şile'nin batısından Riva'ya kadar olan bölgedeki arazi ikinci kez değerlendi. Metrekare fiyatlarının 250 ile 350 dolar arasında seyrettiği Riva'daki araziler, şimdiden yüzde 50 değerlendi.

İşte bölge halkının umutları; 66 yaşındaki emekli Sedat Akunsu 15 yıldır Karaburun-Yeniköy civarında yeni bir şehir kurulacağına dair iddiaları duyduğunu söylüyor. İlk kez eski Başbakanlardan Bülent Ecevit tarafından projenin dile getirildiğini belirtiyor. Akunsu, "15 yıldır bu projeyi ilk kez ciddiye alıyorum ve elimdeki araziyi kepçeler toprağı kazmaya başlayıncaya kadar satmayı düşünmüyorum" diyor.

75 yaşındaki Demir Demircan da elindeki araziyi satmayı düşünmeyenlerden:
"Bölge eskiden tamamıyla bu köylünün arazisiydi. Zamanında ucuza bu arazileri sattık. Zaten 3-4 güne kadar arazi satın almak isteyen bu köye akmaya başlar" diyor. Arnavutköy'deki Sevigen Emlak'ın sahibi İbrahim Sevigen Yeniköylülern elinde en fazla 100 dönüm arazi kaldığını söylüyor. 20 yıldır koruma alanı olan bölgedeki arazilerin 1,5 yıl öncesine kadar değerli olmadığını söyleyen Sevigen "Projenin olumlu etkileri uzun sürer"diyor.
MYNET 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!