Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Araplar en çok bamyayı seviyor

Güney Marmara Aşçılar Derneğinin dünya birincisi aşçısı Burhan Türkoğlu Arap turistlerin en çok etli ve kıymalı bamyayı sevdiğini patlıcan musakka ve hünkar beğendinin yine araplar tarafından en çok tercih eden yemekler olduğunu söyledi.

Araplar en çok bamyayı seviyor

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Güney Marmara Aşçılar derneği Bursa İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya'yı makamında ziyaret etti. Türk ve Osmanlı yemekleri hakkında emniyet müdürüne bilgi veren Burhan Türkoğlu, Arap Turist cenneti haline gelen Bursa'da Arapların et ve kebap türünden çok sebze ağırlıklı bamya, patlıcan ve enginar yemeklerine ilgi duyduklarını belirtti. Emniyet Müdürü Kahya'nın yurtdışından gelen misafirlerimize özellikle tavsiye edebileceğimiz ne yemeğiniz var diye sorması üzerine Türkoğlu, Özel misafirler için Osmanlının en meşhur yemeği olan "Kuzu etli ayvalı galyani", "Ayvalı trit" ve yine 500 yıllık osmanlı tatlısı olan meşe odununun külünden yapılan "Cennet Künkü"nden oluşan özel special hazırladıklarını belirtti.

PATATES YERİNE AYVA
Osmanlı yemeklerinde özellikle patatez yerine ayva tercih ettikleini belirten Burhan Türkoğlu "Osmanlı Kanuni döneminin ardından patatez ile tanıştı. Ondan önce osmanlı yemeklerinde patatez olmadığı için ayva kullanırdı. Bunların en bilileni ise kuzu etli ayvalı galyanidir.dedi. Türkoğlu Gelincik böğreği ile ot köftesi ve osmanlı şuruplarınında turistler tarafından en çok tercih edilen yemekler arasında bulunduğunu söyledi. Ziyaretin ardından Güney Marmara Aşçılar Derneği adına Başkan Reşat Kahraman ve Burhan Türkoğlu Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya'ya plaket taktim etti.

Araplar en çok bamyayı seviyor Araplar en çok bamyayı seviyor Araplar en çok bamyayı seviyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!