Arap dünyası, Türk otomotiv endüstrisi ile iş biriği yapmak istiyor

Türk otomotiv endüstrisi ile iş birliğine girmek isteyen Arap dünyası, özellikle lastik ve madeni yağlar gibi ürün gruplarında stratejik ortaklık talebinde bulundu. Türk-Arap Sanayi ve İşbirliği Konferansı'nda bir araya gelen otomotiv endüstrisi temsilcileri, birlikte dünyada daha fazla söz sahibi olabilmenin yollarını aradı.

Arap dünyası, Türk otomotiv endüstrisi ile iş biriği yapmak istiyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın organizasyonuyla düzenlenen 'Türk-Arap Sanayi ve İşbirliği Konferansı'nda otomotiv endüstrisi masaya yatırıldı. Konferansta otomotiv endüstrisi başlığı altında gerçekleşen oturumda, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Arap Sanayi ve Madencilik Örgütü, Elçilik yetkilileri ve birçok firma temsilcisi bir araya gelerek, iş birliği imkanlarını tartıştı.
OSD Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer ve Arap Sanayi ve Madencilik Örgütü Direktörü Dr. Mohamed Elhawari'nin eş başkanlığında yürütülen oturumda Tezer, Türk otomotiv endüstrisinin tarihi gelişimi, bugün ulaştığı seviye ve önümüzdeki dönemde hedeflediği noktayı anlattı. Tezer, Türkiye'yi mükemmeliyet, Ar-Ge ve tasarım merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak Arap temsilcilerle ortak sanayi stratejileri geliştirmeyi teklif etti.
Arap Sanayi ve Madencilik Örgütü Direktörü Dr. Mohamed Elhawari de, bölgenin tüm ithalat payı içerisinde otomotivin payının yüzde 25 seviyesinde bulunduğunu hatırlatarak iş birliğinin önemi üzerinde durdu. Elhawari, "Bölgemizde lastik, plastik parçalar, madeni yağlar üretiliyor. Bunlarla ilgili olarak stratejik olarak neler yapabiliriz bunları konuşmalıyız. Birlikte strateji geliştirmeliyiz. Bölgemizde özellikle madeni yağlar, kimyasallar var. Bu alanda kaynağımız var. Bunun üretiminde, teknolojisinde, bilişiminde, planlamasında, idaresinde neler yapabiliriz? Dünyada daha fazla nasıl söz sahibi olabiliriz? Bunların stratejisini çizmemiz gerek" şeklinde konuştu.
OİB adına bir sunum yapan Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Tansu Sinağ, otomotiv endüstrisi ihracat yapısı hakkında bilgi verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!